Ağız Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Çoğumuz çok dikkatli olmasak da ağız bakımı aslında sağlıklı bir yaşam için en önemli aşamalardan biridir. Sağlıklı bir ağız yapısı hem sizi daha özgüvenli hissettirir hem de bir şeyler yiyip, içerken düşünmeden tüketebilmenizi sağlar. Ancak ağız bakımı konusunda doğru bildiğimiz birçok yanlış vardır.

Diş temizliğinde sert fırçalar daha iyi temizler (Yanlış)

Diş temizliği için en ideal fırça sertliği orta sertlikte ki fırçalardır. Diş temizliği ise fırça ile ilişkili olmayıp dişin fırçalanma yöntemi ile ilişkilidir. Sert fırçalar dişlerin aşınmasına ve zarar görmesine neden olabilir.ağız bakımındaki yanlışlar, ağız bakımı ile ilgili bilinen yanlışlar, ağız bakımında yanlış noktalar

Diş temizliği esnasında diş eti kanaması iyidir (Yanlış)

Diş etlerinde fırçalarken olan kanamalar diş etinde iltihaplanma olduğunu gösterir. Bu durumla karşı karşıya olan kişiler zaman kaybetmeden bir diş hekimine başvurmalıdırlar. İltihaplı bölgeyi ise düzenli olarak temizlemeye devam etmelidirler.

Ağız kokusu genel bir problemdir (Yanlış)

Sağlıklı insanlarda ağız kokusu gibi bir durum yaşanmaz. Üst solunum yolları enfeksiyonu, diş çürüğü, diş eti çürüğü, sinüzit, sindirim sistemi problemi olan insanlar bu sorunla karşı karşıyadır. Bu kişiler tedavi olarak ağız kokusundan kurtulabilirler.

Diş beyazlatma işlemi dişlerin daha çok sararmasına neden olur (Yanlış)

Diş beyazlatma işlemi diş rengini biraz daha açmak için uygulanan bir işlemdir. Ancak diş beyazlatma işlemi yapıldıktan sonra bir süre sigara, kahve ve çay gibi dişleri renklendirecek maddelerden uzak durmak gerekir. Diş hekimleri bu konuda kişileri uyarırlarsa diş beyazlatma işlemi daha başarılı sonuçlanacaktır.

Macun ve fırça ıslatılıp diş fırçalanmalıdır (Yanlış)

Diş fırçalamadan önce macun ve fırçayı ıslatmak fırça sertliğini azaltacağı için doğru bir işlem değildir. Ayrıca ağız içerisinde olan tükürük diş macununu köpürtmek için yeterlidir.

Fazla diş macunu dişlerin çizilmesine yol açar (Yanlış)

Diş macununu fazla kullanmak diş minesine zarar vermez. Sadece diş macunu içerisinde yer alan büyük granüller dişlerin çizilmesine yol açar. Bu nedenle küçük granüllü veya granülsüz diş macunu kullanmak gereklidir. Ayrıca diş fırçalamak için sadece nohut büyüklüğünde diş macunu yeterli olacaktır.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir