Ankara Kalesini Yakından Tanıyın

Ankara’da bulunan tarihi yerlerden bir tanesi de hiç şüphesiz ki Ulus’ta yer alan Ankara Kalesi olarak karşımıza çıkar. Sadece yerli değil aynı zamanda yabancı turistlerin de ilgi odağı olan kalenin çevresi de görülmeye değerdir. Örneğin kalenin yakınlarında müzeler de bulunmaktadır bunlardan bir tanesi de Rahmi Koç Müzesi olarak karşımıza çıkmaktadır.ankara kalesi nerede, ankara kalesi nedir, ankara kalesi tarihiAnkara Kalesi’nin geçmiş tarihine bakacak olursak kalenin milattan önce 2.yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Kale bu zamana kadar Roma, Bizans, Haçlılar, Selçuklular ve Osmanlı dönemini görmüştür. Kale kimin elinde olursa olsun oldukça önemli bir konumda yer almayı başarmıştır ve bu sebeple birçok kez de onarıldığını söylemek mümkün olacaktır. 1227 yılında kale Selçukluların eline geçerek ilk defa Türk kalesi olmuştur. 110 metre yüksekliğinde olan kale bu zamana kadar neredeyse tarihi yapısı korunarak gelmeyi başarmıştır. Kale özellikle turizm sezonlarında Asyalı turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Ankara Kalesi’nde Gezilecek Yerler

Ankara Kalesi geldiğiniz vakit oldukça hoş vakit geçirebileceğiniz bir yerdir. Kalenin başlangıç kısmından en yüksek noktasına çıkana kadar birçok antika dükkan, hediyelik eşya satan yer görmeniz mümkün olacaktır. Buralardan hem kendiniz hem de sevdikleriniz için oldukça güzel hediyeler alabilirsiniz. Bunun yanı sıra yine kalenin içi günümüze kadar çok iyi korunmuş ve restore çalışmaları da başarılı bir şekilde yapılmış. Bu sebeple de tarihi dokusu korunarak o ambiyans da başarılı bir şekilde korunmuş bunu söylemek mümkün olacaktır. Kalenin yukarısına çıktığınız vakit tüm Ankara ayaklarınızın altında olacaktır. Fotoğraf makineniz varsa mutlaka getirip bu anları ölümsüzleştirmeye çalışın.

Aynı zamanda kale içinde çok özel restoranlar da mevcut. Ankara yemeklerini yiyebileceğiniz birçok yer var. Fakat burada en çok beğenilen yerler de dönerciler. Ankara’nın en iyi dönerini birçok kişiye göre kalede yer alan dönercilerde yemek mümkündür. Dönerciler de bu ambiyansa uygun şekilde hizmet veriyor. Fakat burada yer alan dönercilerden döner yemek istiyorsanız biraz erken gelmeniz gerekebilir çünkü özellikle öğle saatinden sonra müşteri bol olduğu için döner bulmak çok zor oluyor.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir