Ankilozan spondilit nedir?

Ankilozan spondilit veya halk dilinde denildiği gibi kamburluk, insan omurgasındaki bazı küçük kemiklerin, yani omurların zamanla kaynaşmasına neden olabilen iltihaplı bir hastalıktır. Bu füzyon sonucunda omurga daha az esnek hale gelir ve kişinin normal duruşu öne doğru eğilebilir. Kaburgalar ankilozan spondilite neden olan iltihaptan etkilenirse, derin nefes almak bir kişi için çok zor olabilir.

Ankilozan spondilit erkeklerde kadınlardan daha yaygındır. Hastalığın belirti ve semptomları genellikle erken yetişkinlikte ortaya çıkmaya başlar. İltihap, bir kişinin vücudunun diğer bölümlerinde, en yaygın olarak gözlerde de meydana gelebilir. Ne yazık ki ankilozan spondilit için kesin ve kalıcı bir tedavi yoktur. Bununla birlikte, semptomları azaltmak ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak için kullanılan bir dizi tedavi vardır.ankilozan spondilitin ne demek, ankilozan spondilitin nedir, ankilozan spondilitin belirtileri

Ankilozan spondilite ne sebep olur?

Ankilozan spondilit için belirli bir bilinen neden belirlenememiştir, ancak tıp uzmanları çeşitli kalıtsal faktörlerin rol oynadığına inanmaktadır. Özellikle, ankilozan spondilit geliştirme riski, HLA-B27 adlı bir gene sahip kişilerde önemli ölçüde artmış gibi görünse de, bu gene sahip kişilerin yalnızca bir kısmında ankilozan spondilit geliştirir. Bu, tetikleyicide çeşitli çevresel faktörlerin rol oynadığını gösterir.

Erkeklerin ankilozan spondilit geliştirme olasılığı kadınlardan daha fazladır. Ek olarak, hastalık genellikle geç ergenlikte veya erken yetişkinlikte başlar.

Ankilozan spondilit ile hangi komplikasyonlar ortaya çıkabilir?

Şiddetli ankilozan spondilit vakalarında, vücudun hasarlı kemik yapılarını iyileştirme girişiminin bir parçası olarak yeni kemik dokusu oluşur. Bu yeni ortaya çıkan kemik dokusu, omurlar arasındaki boşluğu kademeli olarak kaplar ve sonunda omur bölümlerini doğal hareketi engelleyecek şekilde birbirine bağlar. İnsan omurgasının bu kısımları sertleşir ve esnekliğini kaybeder. Kombinasyon ayrıca akciğer kapasitesini ve işlevini sınırlayarak bir kişinin göğsünü güçlendirebilir.

Ankilozan spondilitin en yaygın komplikasyonlarından biri olan üveit, ani ve hızla gelişen göz ağrısına, parlak ışığa duyarlılığa ve ani bulanık görmeye neden olabilir. Bu semptomları olan kişiler mümkün olan en kısa sürede bir göz doktoruna başvurmalıdır.

Bazı durumlarda, ankilozan spondilitin erken evrelerinde insan kemikleri incelir. Zayıflamış omurlar parçalanır ve bir kişinin yaslanmış duruşunu kötüleştirebilir. Bu parçalanmaya kompresyon kırığı denir. Oluşan omurga kırıkları, omuriliğe ve omurgadan geçen sinirlere baskı uygulayarak ciddi yaralanmalara neden olabilir.

Ankilozan spondilit, insan vücudundaki en büyük arter olan aortta sorunlara neden olabilir. İltihaplı aort, kalpteki aort kapakçığını bozacak ve işlevini bozacak kadar büyüyebilir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir