Antrenman Sonrasında Nasıl Beslenilir?

Spor yapan kişilerin beslenmeleri de oldukça önemlidir. Spor ve beslenmenin ayrılmaz bir bütün olduğunu bilmelisiniz. Depolanmış bir glikoz formu olan glikojen, egzersiz sırasında ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlamak için kullanılır. Ayrıca kastaki bazı proteinler egzersiz sırasında parçalanır ve deforme olur. Antrenman sonrası yemek planı antrenman performansınızı iyileştirecek ve sağlığınızı geliştirecektir. Egzersiz sırasında tükenen glikojen depolarını yenilemek, yıpranan kasları onarmak, kas kuvvetini kazanmak ve egzersiz sırasında yıpranan kasları onarmak için egzersiz sonrası beslenmeye dikkat edilmelidir.

Vücudun kendini sağlıklı ve hızlı bir şekilde iyileştirmesi için bu gereklidir; Diyetinize protein, karbonhidrat ve sağlıklı yağları dahil etmeniz gerekir. Ayrıca kas gelişimi için de oldukça etkili olan kompleks karbonhidratları diyetinize eklemelisiniz.antrenman sonrası beslenme, antrenman yapanlar nasıl beslenmeli, antrenman öncesi beslenme

Antrenman sonrası protein, karbonhidratlar, yağ alımı;

Antrenmandan sonra diyetinize proteini dahil etmeye dikkat etmelisiniz. Yeni kas geliştirmeye ek olarak, deforme olmuş kasları onarmak için protein gereklidir. Vücudun egzersizden sonra kolayca ve hızlı bir şekilde toparlanabilmesi için her insanın farklı miktarda proteine   ihtiyacı vardır. Sporcunun ağırlığına göre, kg. Kişi başı ortalama 0.25-0.40 gram protein olmalıdır.

Koşu, bisiklet veya yüzme gibi dayanıklılık sporlarını tercih ediyorsanız glikojen depolarınızı boş bırakmayın ve içindeki karbonhidratları tüketmeye çalışın. Proteinle birlikte tüketilen karbonhidratlar glikojen sentezini destekleyen insülin hormonunun üretimini uyardığı için uzmanlar bunu yemenizi tavsiye ediyor.

Sporcular, egzersiz sonrası sindirimi ve emilimi yavaşlattığına inanılan yağı tüketmekten kaçınırlar. Bununla birlikte, araştırmalar, tam yağlı sütün, az yağlı sütten çok daha fazla kas gelişimini desteklediğini göstermektedir. Antrenman sonrası öğünlerde yağ az miktarda ve kontrollü tüketilmeli, protein ve karbonhidrat alımı ihmal edilmemelidir.

Egzersiz sonrası su alımı nasıl olmalıdır?

Egzersiz sırasında vücudun çok fazla su kaybettiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle egzersiz sonrası vücuttaki sıvı kaybındaki azalmayı telafi etmek için su içmeliyiz. Vücudun düzenli çalışabilmesi için suya ihtiyacı olduğu düşünüldüğünde, su içmenin önemini daha iyi anlayabiliriz.

Vücuttaki su dengesinin sağlanması sadece antrenman sonrası değil genel olarak dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Optimum egzersiz sonuçları için egzersiz yapmadan önce su alımınıza dikkat etmeniz gerekir.

Yaptığınız spora göre değişmekle birlikte egzersizden 2-3 saat önce harcadığınız enerji ve efor ortalama olarak 400-600 ml’dir. Su tüketmelisiniz. İdrarınızın rengi, vücudunuzda yeterince sıvı olup olmadığını size söyleyebilir. Koyu renkli idrar vücuttaki sıvı düzeyinin yetersiz olduğunu, açık renkli idrar ise sıvı düzeyinin ideal düzeyde olduğunu gösterir.

Antrenman sonrası beslenme alternatifleri;

Fırın köfte, yoğurt veya tzatziki, tam tahıllı makarna

Ton balıklı ve sebzeli sandviç (kepek ekmeği üzerinde)

3 yemek kaşığı yulaf veya müsli, 1 kase yoğurt, meyve çeşitleri

Fırında patates ve salata ile ızgara somon

Tahıllı ekmek ve lor omlet

Fasulye salatası ile ızgara tavuk

Izgara sebzeler, bulgur pilavı / kinoa ve ızgara biftek

Sizin için derlediğimiz, kas iyileşmesini ve gelişimini hızlandıran antrenman sonrası beslenme alternatiflerinin keyfini çıkarın. Protein, karbonhidrat ve yağ dengesinin dikkate alındığı bu seçeneklerde mutlaka damak tadınıza uygun bir yemek bulacaksınız.

Kas protein sentezini en üst düzeye çıkarmak için egzersizden sonra protein tüketmeniz gerekir. Egzersiz sonrası yemek yemek istemiyorsanız, atıştırmalık olarak karbonhidrat ve proteini bir arada alabileceğiniz muz ve süt gibi alternatifleri düşünmenizi öneririz.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir