Ara bölme nedir ve neden kullanılır?

Dünya üzerinde bir çok firma, özellikle Avrupa ve Amerika başta olmak üzere ofis sistemine geçmiştir. Ofis sistemlerinin firmalara sağladığı bir çok avantaj vardır. Firmalar ise çalışanlarına daha rahat ve özgür çalışma ortamları sunmak için ellerinden gelen her şeyi yapmaktalar. Bu rahat çalışma ortamlarını oluşturmanın ilk adımı da ara bölme sistemlerinden geçmektedir. Peki nedir bu ara bölme sistemleri ? Her hangi bir alanda belirlenmiş olan boyutlarda, tercih edilen malzemelere göre odacıklar oluşturma sistemidir. Bu sistemin ev standartlarında beton ile bölünme işleminden farklı ise, kullandılan yapı üzerinde çok az ağırlık vermesi ve hatta beton bir duvara göre 10 kat daha hafif olması, ancak ısı ve ses konusunda yalıtımsal olması gibi çok net farkları vardır. Bu sebep ile firmaların beton yada ytong tercihlerinden ziyade ara bölme sistemleri kullanmaları çok daha mantıklıdır. Çünkü ara bölme sistemlerinin hem hafif hemde beton ve ytonga göre daha az yer yaplıyor olması, firmaların ofis alanlarında kaybettikleri yerden de kazanç sağlamalarına sebep olan unsurların başında gelmektedir.ara bölme nedir, ara bölme sistemleri, ofis bölme sistemleri

Ara bölme sistemleri kullanış açısından bir çok firma üzerinde uzun yıllardır test edilmiştir ve gerçekten en net ve en kaliteli sonuçların ara bölme sistemleri ile elde edildiği kanıtlanmıştır. Çünkü ofis içerisinde değişiklik yapan isteyen firmalar, ara bölme malzemelerini çok kısa bir süre içerisinde söktürüp, iç dekorasyonda daha farklı boyutları tekrar aynı malzemelerle yakalayabilme özgürlüklerine sahiplerdir. Ancak beton yada ytong gibi yapılar kullanılsaydı, çıkan hafriyat ve gürültü kirliliği bu dekoratif yada plansal değişimler sırasında işlerin ilerleyişini durduracak bir boyuta ulaşırdır. Bu durum ise hiç bir iş veren için kabul edilmesi mümkün olmayan bir durumdur. Ara bölme sistemleri, sizin bir yerden başka bir yere taşınmanız gerektiğinde en baştan sökülerek farklı bir yere nakil edilebilen sistemlerdir. Bu durumunda sağladığı bir avantaj vardır. Bu avantajda, ofisine daha önce yatırım yapmış olan firmaların, yatırımlarının çöpe gitmemesi anlamına gelmektedir. Çünkü beton yada ytong gibi kalıtsal ve tek kullanımlık bir malzeme ile dekorasyon değişikliğine gitmiş olsalardı, ofislerin dekoratif unsuru olan duvarları da nakliye etmeleri mümkün olmayacaktır. İşte ara bölmenin en büyük avantajlarından biriside budur.

Ara bölme sistemlerinin diğer bir çok kalıpsal beton duvar sistemlerine göre avantajlarından biriside, kablo yada diğer benzeri bağlantı unsurlarının ofis içerisinde iletiminin kolaylaşmasına imkan vermesidir. Çünkü firmalar kendi içerisinde bilgisayar yada kullandıkları cihazların bağlantılarını yapma mecburiyetine girebilirler. Böyle bir durumda betondan duvarlar olsaydı, hepsinden tek tek kabloları geçirmek gerçekten çok zahmetli olurdu. Ara bölme sistemlerinin diğer bir avantajı ise, kablosuz internet bağlantılarının ara bölme sistemlerinde daha rahat bir şekilde hareket ettiğidir. Beton ve ytong duvarlarda belli bir metre ve kalınlıktan sonra kablosuz bağlantı sinyallerinin azaldığı bilinmekte ve bu çok büyük problemlere yol açmaktadır.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir