Banko mobilya nedir ve nerelerde kullanılır?

Mobilya dediğimizde muhakkak ev ve ofisin ayrı tarzlar içerdiğini biliriz. Ev mobilyasında göz zevkinin sanatsal ifadesi olan estetik daha ön plandayken, ofis veya işyerleri için üretilmiş eşyalarda estetik önemli olmakla birlikte daha çok işlerin pratik yürümesine olanak vermesi önemlidir. Bu durum diğer ofis eşyalarında olduğu gibi banko mobilyalar içinde söz konusudur. İşyerleri için bu pratiklik ve göz zevkinin birleştirildiği mobilya türlerinden biri bahsettiğimiz banko mobilyalardır.banko mobilya nedir, banko mobilya nereler kullanılır, banko mobilya kullanım alanları

Banko mobilyalar satıcı ile müşterinin ilk direkt diyaloğunun kurulduğu yerdir. Müşteriler satın almak veya tedarik etmek istediği ürünle ilgili ilk bilgileri buradaki personelle tanışma faslı sonrası edinmeye başlar. Banko mobilya bu önemli işlevi görmesi açısından, ticari faaliyetteki müşterinin rahat hareket etmesi ve göz zevkini doyum sağlaması açısından oldukça önemlidir. Tasarım ve yapım aşamalarına bu açıdan dikkat edilir. Özetle mobilya tarzı olarak banko mobilya ticari faaliyetlerdeki pazarlamanın ilk adımıdır. Bu tasarım özelliğinden dolayı müşterinin ilk aradığı ve dikkatini çektiği model olduğundan şıklığı da ön planda olmalıdır. Bunları dikkate alan firmalar çok değişik modellerde, bazen ahşap ya da metal ya da ahşap ve metalin bileşiminin buluştuğu çok güzel ürünler üretmektedir. Bazı modellerde ise hayalgücü derinlemesine kullanılarak müşterinin psikolojik zevk duygularını etkileyen cazip ve şık kullanımı kendini gösterir. Bu alandaki sayısız şık tasarımlar, banko mobilyalardaki rekabeti estetik alana da taşırmıştır.

Banko mobilyaların en çok kullanıldığı başlıca yerler olarak; büyük kamu kurum ve kuruluşları, büyük ölçekli firmalar, KOBİ firmaları, otel resepsiyonları, dernekler ve bankaları sayabiliriz. Bu mobilyalar kurumların daha çok lobisine kurulur. Burada müşterinin mağaza ile ilk temas yeri olarak danışma bankosu şeklinde karşımıza çıkar. Tabi banko mobilyalarının kullanımı açısından mekanın büyük ölçekli olması da önemlidir. Küçük salonlar fazlaca geniş yer kaplayan banko mobilyalar için uygun olmayabilir. Aynı zamanda bankoların konulduğu kamu kuruluşları arasında da tasarım farklılıkları söz konusudur. Yine bir banka ile bir kamu kuruluşu arasında da kamu ve özel şirket tasarımı farkı ön plana çıkar. Banko mobilyaların tasarımında kullanılacak yerin işletme türleri onların yapılma aşamalarına etki etmektedir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir