Bebeğin Bağışıklık Sistemi nasıl Güçlendirilir?

Bebeğimize karşı duyduğumuz en önemli sorumluluk onu hastalıklardan koruma içgüdüsüdür. Koruma duygusu anne karnındayken başlar ve doğduktan sonra da devam eder. Hasta olmasını önlemek ve hastalıklara karşı savaş açarak sağlıklı kalması sağlamak için bağışıklığını güçlendirmek gerekir. Bağışıklık sistemi her türlü bakteri ve virüslere karşı mücadele eden hücre, protein doku ve organlardan meydana gelir. Bağışıklık sistemini bir anda güçlendirmek mümkün değildir. Güçlendirmek için birçok faktör bulunur.bebek bağışıklık sistemi, bebek bağışık sistemini güçlendirme, bebeklerin bağışıklığı nasıl güçlenir

Bebeğin Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Öncelikle bebeğin yeterli ve dengeli beslenmesi, içeriği yüksek gıdalara yer verilmesi bağışıklık sistemini güçlendirmek için önemlidir.

Anne sütü

Bebek doğduğu andan itibaren ilk yarım saat içerisinde mutlaka emzirilmelidir. İlk bir hafta anneden gelecek süt bebeğin bağışıklığı için en önemli doğal antibiyotiktir. Anneden gelen bu süt bebeğin ileri ki yaşlarda hastalıklarla savaşmasını sağlar. Yüksek besin içeriğine sahip olması açısından ilk süt çok önemlidir. Ve sütün kesilmemesi için de sık sık emzirilmelidir.

Yoğurt

Ek gıdaya geçerken bebeklerde genel olarak en çok verilen ek gıdalardandır. Yoğurt, probiyotik bakımından zengin bir gıdadır. Bu yüzden virüslere karşı savaşır ve vücut direncini kuvvetlendirir. Ayrıca bebeğin kemik ve diş sağlığını geliştiren kalsiyum deposudur. Bağışıklık sistemini güçlendiren önemli besinler arasında yer alır.

Balık ve ceviz

Bebeğin 12. Ayından sonra mutlaka öğünlerinde yer alması gereken besinlerdir. Omega 3, bebeğin beyin gelişimi için çok önemlidir. Beyin gelişimine destek olurken bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Sebze ve meyve

C vitamini vücudu mikroplara karşı koruyarak güçlü hale getiren diğer önemli vitaminler arasındadır. Bu yüzden C vitamini içerikli besinler bebeğin beslenmesinde mutlaka olmalıdır.

C vitamini açısından zengin besinler

  • Limon, greyfurt
  • Portakal, madalina
  • Kivi, brokoli, yaban mersini
  • Yeşil biber, kırmızı lahana ve kuşburnu

Pekmez

 Pekmez, demir deposu olması nedeniyle alyuvarların yapısını onarır. Bu da kansızlığın önüne geçmesini sağlar. Pekmezde bol miktarda potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi minaraller vardır. anemi hastalığının önüne geçmek için pekmez mutlaka yedirilmelidir.

 Kemik suyu

Büyükbaş hayvanların kemikleri kaynatılarak elde edilen kemiklerin suyudur. Bebeğin kemiklerinin gelişmesinde ve bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli rol oynar. Mutlaka bebeğin çorbalarında hazırlanan kemik suyu kullanılmalıdır.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir