Bel ve Sırt Ağrıları Ne Kadar Tehlikeli?

Herkes hayatının bir döneminde sırt ve boyun ağrısı yaşar. Yaşanan bel ve sırt ağrıları kronik ağrıya dönüşmezse ve ideal zamanda kaybolursa tehlikesi yok diyebiliriz. Ancak ağrı devam ederse, üstelik her geçen gün artıyorsa bu ciddi bir sağlık sorununun işareti olabilir. Son zamanlarda giderek artan bel ve sırt ağrılarının başlıca nedeni; yerleşik bir yaşam tarzı sürdürdüğünüz anlamına gelir. Düzenli egzersiz yapmıyorsanız, gün içinde oturarak çalışmıyorsanız veya gereğinden çok daha az hareket ediyorsanız bel ve sırt ağrıları kaçınılmazdır. Bel ve sırt ağrısıyla ilk karşılaştığınızda ağrıyı izlemeniz gerekir. Ağrının şiddetini, ne kadar sürdüğünü ve nedenini dikkatlice incelemeliyiz. Sürekli bir ağrı değilse buna hastalık dememeliyiz. Gün içinde ani ve düzensiz hareketler, kilo alımı, kemiklerde artan stres gibi nedenlerle kısa süreli ağrılar oluşabilir.bel ağrısı, sırt ağrısı, bel ve sırt ağrıları tehlikeli mi

Bel ve sırt ağrısı riski yüksek olanlar;

Hepimizin muhtemelen hayatımızın herhangi bir döneminde deneyimlediğimiz bel ve sırt ağrıları bazı kişilerde daha sık görülmektedir. Bazı kişilerin bel ve sırt ağrısına daha yatkın olduğu gözlemlenmiştir. Bel ve sırt ağrısı kişisel sebepler, işle ilgili sebepler ve psikolojik sebepler gibi çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilir.

Öne eğilmeden aynı pozisyonda masada çalışmak, ayak ve kalçadan bağımsız olarak vücudu döndürmek, titreşime maruz kalma, ağır yükleri kaldırmak ve taşımak gibi tekrarlanabilen seçeneklerle iş aktivitesi nedeniyle bel ve sırt ağrıları oluşabilir.

Bel ve sırt ağrısı yaşamanızın kişisel nedenleri, egzersiz yapmadan geçen bir yaşam, gün içinde yeterince hareket edememek, kas gücü eksikliği, ideal kiloyu aşmak ve bireysel bel ölçüleri gibi sigara içmektir.  Psikolojik kökenli bel ve sırt ağrısı; Bunun nedeni, tatmin edici olmayan bir işte çalışmak, rutini olan hareketsiz bir yaşam tarzı, monoton bir yaşam, aile ve kişisel yaşamdaki sorunlar olabilir. Önemli olan, ağrının ortaya çıkması değil, uzun süre devam etmesidir. Tehlikeli bel ve sırt ağrılarının uzun süreli ağrılar olduğunu bilerek panik yapmayın.

Bel ve sırt ağrıları için hangi sporları yapmalısınız?

Kronik bel ve sırt ağrıları olan kişiler için uzman tavsiyesi sırtta yüzmektir. Yüzme vücuttaki tüm kasların güçlenmesine ve kasların çalışmasına yardımcı olan etkili bir spordur. Bel, sırt ve omurga için çok faydalı bir egzersiz olan yüzme, her yaştan insan için sağlıklı bir spordur.

Haftada en az 3, en fazla 4 gün düzenli olarak yaptığınız yüzme egzersizlerinin ortalama 20-30 dakika devam ederseniz sağlığınız için çok faydalı olduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda kilo vermenize yardımcı olabilecek yüzme egzersizleri ile harika sonuçlar elde edilebilir. Kaliteli tasarımlarıyla dünyaca ünlü kadın ve erkek markalarından yüzerken rahat hissetmek ve hareketli kalmak için seçim yapabilirsiniz.

Eğer yüzemiyorsanız, uzmanların bir diğer tavsiyesi de düzenli olarak yürüyüşler yapmanızdır. Her gün 15 dakikalık tempolu yürüyüşler veya 30 dakikalık kolay yürüyüşler ile sırt ve bel ağrılarından kurtulabilirsiniz.

Bel ve sırt ağrısı nasıl tedavi edilir?

Ani bel ve sırt ağrılarının en iyi tedavisi istirahattir. Dinlendikten sonra kendiliğinden geçmezse ilaç tedavisi veya fizik tedavi uygulanabilir. Ancak bu yöntemler kronik ağrı için yeterli olmayabilir.

Uzun süre devam eden kronik bel ve sırt ağrıları için doktorun önerdiği şekilde ilaç verilebilir ve korse gerekebilir. Ayrıca enjeksiyon ve psikoterapi yöntemlerini deneyebilirsiniz. Tedavinin devamı sırasında hastanın iyileşme durumu ve iyileşme hızı dikkate alınarak bir yol izlenir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir