Bir yavru kediye nasıl tuvalet eğitimi verilir?

Yeni bir yavru kedi evlat edindiyseniz, tebrikler! Şimdi sevimli, sokulgan, mırıldanan küçük bir kürk topunuz var ve umarız kalbinizi neşeyle doldurur. Ancak yeni tüylü arkadaşınıza en ksıa sürede tuvalet eğitimini veremediğiniz sürece, evinizi istenmeyen bir karmaşa ile doldurabilir. Endişelenmeyin, bu basit adımları izlerseniz, yeni yavru kedinizin kum kutusunu hemen kullanacak şekilde eğitilmesini sağlayabilirsiniz.yavru kedi tuvalet eğitimi, kedi tuvalet eğitimi, yavru kediyi tuvalete alıştırma

Adım 1: Doğru kum kutusunu seçin

Yavru kediler küçüktür ve kum kutularına kolayca girebilmeleri gerekir. Yavru kedinizin sorunsuz tırmanabileceği kadar alçak kenarlı bir kutu seçtiğinizden emin olun. Ayrıca kutunun emici olmayan bir malzemeden yapıldığından emin olun.

Adım 2: Yavru kedinizin kum kutusunu erişimi kolay bir yere yerleştirin

Yavru kedinizin kum kutusuna erişmek için tüm evi dolaşmasını beklemeyin. Bunun yerine, yeni kürklü dostunuzun kum kutusunu evin kolay ulaşılabilir ancak sakin bir köşesine koyun. Kediler tuvaletlerini yaparken etraflarını iyice görebilmeyi de severler, bu onlara güven verir. Kimse çiş yaparken ürkütülmeyi istemez.

Adım 3: Yavru kedinizi yeni kum kutusuna alıştırın

İlk başta, yavru kediniz yeni kum kutusunda ne yapmasını istediğinizi tam olarak anlamayabilir, bu yüzden anlamalarına yardımcı olmanız gerekir. Yavru kedinizi, uykudan uyandıktan hemen sonra veya yemekten sonra gibi tuvalete gitmek isteyebileceği zamanlarda kum kutusuna yerleştirmeye çalışın.

Ayrıca, yavru kedinizin kumu kazmasını istiyorsunuz. Birçok yavru kedi bunu kendi başına yapacak, ancak kediniz ilgilenmiyorsa, teşvik etmek için patilerini kumda bir kazma hareketiyle hareket ettirmeyi deneyin. Bir kum kutusu kullanmak kediler için oldukça içgüdüseldir.

Adım 4: Kum kutusunu küçük bir istisna dışında temiz tutun

Kediler doğal olarak çok düzenli hayvanlardır, bu yüzden kum kutularını pis bırakarak ve dağınık bir yere koyarak onları sinirlendirmek istemezsiniz. Ancak, yeni tuvalet eğitimi verdiğiniz bir yavru kedi için kumda ufak bir parça dışkısını bırakarak buranın ne işe yaradığını hatırlatabilirsiniz.

Adım 5: Kum kutusunu kullanmadığı için kedinizi cezalandırmayın

Yavru kedinizi cezalandırırsanız, muhtemelen sizden korkmaya başlayacak ve ilişkinizi bu şekilde başlatmak istemezsiniz. Unutmayın, kum kutusunu kullanmak kediniz için nispeten içgüdüsel olmalıdır, bu yüzden işe yaramıyorsa yapmanız gereken bazı değişiklikler olabilir.

Adım 6: Bunların hiçbiri işe yaramıyorsa, bir şeyleri değiştirmeyi deneyin

Bu adımları uyguladıysanız ve kediniz hala kum kutusuna gitmiyorsa, bir şeyleri değiştirmeniz gerekebilir. Belki de yavru kediniz seçtiğiniz kutuyu sevmiyordur veya kum kutusuna girmesi kolay değildir. Belki kediniz kum kutusunun farklı bir yerde olmasını tercih edebilir.

Adım 7: Sabırlı olun

Yavru kediniz evinizde yeni ve genel olarak dünyada da yeni, bu yüzden sabırlı olun. Sabredip beklerseniz, muhtemelen tuvalet eğitimli bir kedi ile ödüllendirileceksiniz. Ancak bir gecede büyük değişiklikler olmaz. Bir kez öğrendiklerinde artık her seferinde işleri doğru yapacaklar sanmayın. Ama ikiniz de çok çabalıyorsanız, beklediğinizde daha da erken ve gururla hedefinize varabilirsiniz.

Eğitimi hallettiğinizde, minik kürklü dostunuzu bol bol sevmenin ve mırıltılarının tadını çıkarın.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir