Çocuklara Yapabilirlik Güdüsü Kazandırma

Anne babaların en çok değer verdikleri şeyleri şüphesiz ki çocuklarıdır. Çocuklar geleceğin temsilcileri, geleceğin büyükleri oldukları için mutlaka ama mutlaka kendilerine özgüvenleri olan bireyler olarak yetiştirilmelidir. Çocuklara özgüven kazandırmanın birçok farklı yolu vardır ancak en geniş haliyle çocuklara özgüven kazandırmanın yolu onlara gaz vermekten ziyade yapabilirlik güdüsünü aşılayabilmektir. Başarabilme güdüsü kazanma, çocuklara başarabilme güdüsü kazandırma, çocuklara başarmayı aşılama

Yapabilirlik güdüsü nedir?

Yapabilirlik güdüsü birine bir şeyi yapabileceğine dair destek vermek ve onun yapmak istediği şeyi yapabileceğine inanmasını sağlamaktır. Örneğin; bir çocuğu ele alalım. Bu çocuğun bir şeyleri başarmasını istiyorsanız hadi oğlum hadi kızım sen bunu yaparsın, yürü be, helal sana gibi boş konuşmalardan ziyade senin bunu yapabileceğine inanıyorum sen birçok şeyi bugüne kadar yaptın eminim bunun da üstesinden gelirsin gibi telkinlerde bulunmalısınız. İşte sergileyeceğiniz bu tavır yapabilirlik güdüsü kazandırmadır. Böylece çocuk ona gaz veren birileri dahi olmasa herhangi bir şeyi yapmak istediğinde yapabileceğine inandığı için yapmaya gayret gösterecektir. En nihayetinde gerçekten gayret göstermişse ve bir yerlerde bir hataya düşmediyse de yapmak istediğini yapabilecektir.

Yapabilirlik güdüsü ile gaz verme arasındaki farklar neler?

Yapabilirlik güdüsü ile bir bireye bir şeyleri başarabileceğine dair inanç sağlanmaktadır. Oyna gaz vermede anlık bir destek sağlama mevcuttur. Mesela birinin futbol maçında gol atması için ona tezahürat etmek gaz vermedir. Ancak küçük bir çocuk iken o futbolcunun daha iyi bir şekilde futbol oynayabileceğine inandırılması başarabilme güdüsünün sonucudur. Yani başarabilme güdüsü uzun süreli bir olgu iken gaz verme anı birlik bir şeydir. Çocuklarınızın gelecekte başarılı bir birey olmasını ve altından kalkamayacağını düşündüğü şeyler ile karşılaştığında çabuk yılmamasını istiyor ve güçlü bir şekilde dimdik ayakta durarak mücadele etmesini istiyorsanız ona bu güdüyü sağlamanız gerekmektedir.

Başarabilirdik güdüsü nasıl kazandırılır?

Öncelikle bu güdüyü kazandırabilmeniz için sizin için sizin gaz verme ile güdüleme arasındaki farkı iyice biliyor olmanız gerekmektedir. Yazımızın orta kısmında ele aldığımız ayrımı dikkat ile okursanız gaz verme ile güdüleme arasındaki farkları görebilirsiniz. Bir çocuğun başarabilme güdüsüne sahip olması için anne babalar olarak sizlere düşen şey çocuğunuzun bir sorun ile karşı karşıya kaldığı anlarda onun yerine o sorunu çözmeyerek ona o sorunu nasıl çözeceği konusunda yardımcı olarak mücadele güdüsü kazandırabilirsiniz. Böylece çocuğunuz sorunlardan kaçmak yerine o sorunu aşmanın yollarını aramayı seçecektir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir