Corona Virüsün Etkileri Nedir? Korunmanın Yolları Nelerdir?

Koronavirüs salgını 2019 yılının aralık ayında Çin’de fark edilen bir enfeksiyon hastalığıdır. Son yıllarda dünya bu virüsle mücadele etmektedir. Virüs birçok can kaybına neden olmuş ve insanlarda solunum hastalıklarına neden olmuştur. Virüsün insanlara, Çin’deki bir hayvan pazarından yayıldığı tahmin edilmektedir. Ülkemizde ilk vaka 2020 yılının Mart ayında görülmüş ve hızla yayılarak ülkenin birçok noktasına ulaşmıştır. Doktorlar ve sağlık çalışanları virüsle en ön safta mücadele veren kişilerdir. Öte yandan bilim insanları ise virüsü araştırmaktadır. İç yapısını çözümleme çalışmaları sonucu aşıyı bulmuşlardır. Aşı şu aşamada belki %100 bir koruma sağlamasa bile, bir yıl gibi kısa bir sürede geliştirilmiştir. Şu an da güncel ABD’nin j&j aşısı, Almanya’nın Biontech aşısı, Rusya’da Sputnik aşısı, Çin’in Sinovac aşısı etkin sonuç veren aşılar olarak dünyada öne çıkmıştır. Önemli bir mesele daha var ki bu kadar çeşitli aşı bulunmasına rağmen dünyada hedeflenen aşılamaya ulaşılamamıştır. Global aşı karşıtlığı bu durumun oluşmasında rol oynayan en etkili faktördür.corona virüs, korona virüs, koronadan kurtulma

Coronavirüsten Korunmanın Yolları Nelerdir?

Aşı koronavirüsten kurtulmanın en etkili yoludur. Bu salgında çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Enfekte olunmuşsa eğer doktor kontrolünde bu ilaçları kullanmak hayati önem arz etmektedir. Ayda bir test yaptırmak korunmada önemlidir. Aileniz ile birlikte ayda 1 veya 2 haftada bir test yaptırmanız doktorlar tarafından önerilir. Özellikle gerekmedikçe kalabalığa çıkmamanız önem arz etmekte, dışarı çıkmak gerekirse kaliteli bir maske edinip kullanmanız ve eldiven ile temas etmeniz koronavirüsten korunmada büyük avantaj sağlamaktadır.

Coronavirüsün Ekonomiye Etkisi

Birçok ülke ve şirket ekonomik yönden coronavirüs engeline takılmıştır. Piyasalar durgunlaşmış şirketler zor duruma düşmüştür. Vatandaşlar işlerini kaybetmiş, özellikle esnaf kısmı virüsten epey olumsuz etkilenmiştir. Öte yandan e ticaret patlama göstermiş, büyük bir gelişme kaydetmiştir. E ticaret alanında yatırım yapanlar bu salgın döneminde paralarına para katmışlardır. Ama yinede pek çok sektör virüsle karşı karşıya kalmış, zarar etmiştir. Bu dönemde birçok yatırımcı batma eşiğine gelmiştir. Spordan sanayiye pek çok kuruluş zor zamanlardan geçmiştir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir