Dikkat Dağınıklığını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Hatırlamanın zor bir şekilde meydana geldiği durumlarda öğrenilen bilgilerin kısa süre içinde unutulması konusunu da kapsayan ya da gereken yerlerde öğrenildiği sanılan bilgilerin orta çıkmaması durumuna dikkat dağınıklığı denilmektedir ve bu noktada dikkat dağınıklığını önlemek için bazı tavsiyelerin konusu meydana çıkmaktadır.dikkat dağınıklığını önleme, dikkat dağınıklığı nasıl önlenir, dikkat dağınıklığını önleme yolları

Dikkat Dağınıklığının Nedenleri

Anne veya babasında dikkat dağınıklığı bulunan kişilerde bu sorun oldukça fazla görülmektedir. Bunun bir diğer sebebi ise doğumla gelen beynin dopamin sistemlerindeki bir takım fonksiyon bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Bunlar küçük yaşlarda hiperaktifliğe sebep olurken yaş ilerledikçe dikkat dağınıklığı olarak kendini göstermektedir. Yani doğum esnasında beyini küçük hasarlar görmesi, çocuk yaşlarda yaşanan düşmelerden sonraki kafa travmalar, küçükken geçirilen enfeksiyonları gibi pek çok sebebi bulunuyor. Teknolojik gelişmeler adeta baş döndürücü bir hızla gelişmektedir. Akıllı cihazlar, tabletler veya birbirinden maharetli cihazlar hayatımıza girmeye devam ediyor. Hemen her dönem de ise bu cihazlara bir yenisi eklenmektedir. Bu durum bizlere olumsuz yansımasından dolayı hafıza konusunda gerilemeler yaşanmaktadır. Bilhassa çocuklarda bilinçsiz teknoloji kullanımı ise odaklanma sorunu yaşanıyor. Bunların dışında uzun televizyon izleme süreleri de dikkat dağınıklığına sebep olmaktadır.

Dikkat Dağınıklığını Engelleme Yolları

Dikkat dağınıklığının sebebi anlaşıldıktan sonra bu sorunun çözülmesi için çabalanmalıdır. Okul hayatında ve ya iş hayatında verim sorununa yol açabilecek olan dikkat dağınıklığı sosyal hayatta da sorunlara neden olabilecek bir konulardandır. Dikkat dağınıklığını önlemenin yollarından biri ise düzenli bir şekilde kitap okunmasıdır. Kitap okurken ayrıntılara dikkat etmeniz veya aradan belirli bir süre geçtikten sonra bu ayrıntıları hatırlamaya çalışmanız olumlu sonuçlar sağlayacaktır. Dikkat dağınıklığı konusunda vitamin takviyesi almak da son derece önemli bir konulardandır. B12 vitamini başta olmak üzere Omega3 alınması da zihinsel işlemleri daha kolay yapmanızı sağlar ve dikkatinizi arttırmaktadır. Dikkat dağınıklığı konusunda hafıza egzersizleri yapmanız oldukça önemlidir. Yapılan her egzersizden sonra ezberlenen kelimenin arttığı görülebilir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir