Direnç ve Bağışıklık Kazanma Yolları

Vücut direnci, sağlıklı bir yaşam tarzının temel yapı taşlarından biridir. Bunu başta mikroplar, zararlı bakteriler olmak üzere birçok sağlık sorununun kaynağının önlenmesinden sorumlu olan bağışıklık sistemini güçlendirerek ve vücudun direncini artırarak yapar. Sağlığımız için ihtiyacımız olan vitaminleri, mineralleri ve antioksidanları düzenli olarak almak için beslenmemize özellikle dikkat etmeliyiz. Vücudunuzun direncini artıran besinleri öğrenmeli ve mutlaka beslenme programlarınıza dahil etmelisiniz. Güçlü bir bağışıklık sistemi, diyet, uyku düzeni ve düzenli egzersiz ile yakından ilişkilidir. Virüslere karşı direnç kazanmak ve bağışıklığı güçlendirmek için günlük beslenmenize çeşitlilik eklemeniz gerekir.bağışıklık kazanma, direnç kazanma, vücut direnci kazanma

Vücudun direncini artıran besinler;

Balık… Sağlığımız için çok faydalı olan ve omega-3 yağ asitleri içeren balık ikamelerine mutlaka sofralarımızda yer vermeliyiz. Enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliklere sahip çoklu doymamış bir yağ asidi olan n-3 aracılığıyla vücudun direncini artırmaya yardımcı olur.

Yağlı Tohum Seçenekleri… Ceviz, badem ve fındık gibi E vitamini gibi güçlü antioksidanlar ve bağışıklık içeren yağlı tohumlu yiyecekleri düzenli olarak yememiz gerekiyor.

Soğan ve Sarımsak… Kuersetin içeren yapısı ile ön planda olan soğan en doğal antibiyotiktir. Salatalarda ve yemeklerde düzenli olarak soğan ve sarımsak tüketimi, vücut için koruyucu bir kalkan oluşturmaya yardımcı olacaktır.

Turp… Zengin içeriği ve besin değeri ile tam bir sağlık kaynağı olan turp, bağışıklık için de oldukça etkili bir besindir. C vitamini yüksek olan turp, düzenli tüketildiğinde vücudun direncini artıran besinlerden biridir.

Yoğurt ve kefir… Probiyotik etkisi olan yoğurt ve kefir ile bağırsak florasına iyi gelen canlı bakteriler, sık tüketilmesi gereken besinler arasında yer alıyor.

Maydanoz… En faydalı şekli sapta bulunan maydanozun 5-10 dalını tüketmek C vitamini ihtiyacının 1/3’ünü karşılamaya yardımcı olur.Beta-karoten ihtiyacının ‘unu karşılar.

Zencefil… B6 vitamini, C vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, magnezyum ve lif açısından zengin olan zencefil özellikle taze yenmelidir. Araştırmalar, düzenli olarak zencefil tüketen kişilerin bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğunu göstermiştir.

Bal… Eşsiz amino asit içeriği nedeniyle oldukça önemli olan bal, vücudun direncini artırmak için kontrollü tüketilmelidir. Potasyum, iyot, enzim ve mineral yapı içeren bal, bağışıklık üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

Yeşil ve Beyaz Çay… Antioksidanlar açısından zengin olan beyaz ve yeşil çay, son derece önemli bağışıklık güçlendiricilerdir. Kateşinler içeren yeşil çay, doğal bir antibiyotik ve virüslerin düşmanı olarak bilinir. Günde 2 bardaktan fazla olmamak kaydıyla kontrollü tüketilmelidir.

Yulaf… Beta-glukan içeren yulaf, şeker hastalarının, diyet yapan ve sağlıklı beslenenlerin düzenli olarak tüketmesi gereken besinler arasında yer alır. Kanser, mikrobiyal enfeksiyonlar, yüksek tansiyon gibi problemlerde kullanılır ve vücudun direncinin artmasına yardımcı olur.

Vücudun direncini artıran diğer önemli faktörler;

Sağlıklı beslenmeye ve dengeli beslenmeye özen gösterilmeli,

Kaliteli bir uyku düzenine dikkat etmelisiniz,

Gün boyunca ortalama 1,5-2 litre sıvı tüketmeye çalışın,

Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durulmalı

Stresi yönetmek ve stresi kontrol altında tutmak,

Mevsime uygun giysiler giymeye özen göstermek,

Düzenli olarak spor ve egzersiz için içeri giriyorum.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir