Diş Teli Kaç Farklı Şekilde Takılabilir?

Dişlerin yapısında meydana gelen bozukluğun düzeltilmesi adına kullanılan diş teli operasyonu; Ortodonti’nin önemli bir alanı olmaktadır. Diş teli taktırma operasyonu; birçok adımda gerçekleşmektedir. Öncelikle bunun için uzman bir diş hekimi bulmak gerekmektedir. Zira diş teli taktırmak için uzman bir hekim bulunması, işlemin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi adına önem arz eden bir durumdur. Diş teli nasıl takılabilir sorusu da bu şekilde cevap bulmaya başlamaktadır. Diş hekimine başvurarak randevu alınmakta ve daha sonra diş teli taktırmak için diş hekimine gidilmektedir. diş teli nasıl takılır, diş teli kimlere uygulanabilir, kimler diş teli taktırabilirDiş hekimi dişlerin yapısını inceleyerek, diş teli takılmasının uygun olup olmadığına bakar. Zira sorunlu diş ya da dişler var ise şayet; öncelikli olarak bu dişlerin düzeltilmesi, tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu esnada diş hekimi ilgili kişiye uygun bir tarih verir ve bu tarih geldiğinde dişlerin tedavisine başlanılır. Dişler tedavi edildikte sonra yine diş hekimi ilgili kişiye uygun bir tarih verir ve bu tarihte de gerekli olan kontroller yapılır. Kontroller yapıldıktan sonra; eğer dişlerde meydana gelen sorunlar ortadan kalkmış ise; diş teli taktırmak üzere doktor kişinin diş ve çene yapısını inceleyerek uygun bir kalıp hazırlamak üzere ölçü alır, tabi bu esnada kişinin hangi diş telini taktıracağı da önemlidir. Zira 3 farklı diş teli çeşidi; diş teli taktırmak isteyen kişi ya da kişilerin karşısına çıkar.

Diş teli nasıl takılabilir sorusu bu şekilde devam ederken; hazırlanan kalıp bir sonraki tarihte kişinin dişlerine takılmaktadır. Metal diş telleri, dişin arka tarafına takılan lingual diş telleri ve şeffaf diş telleri diş teli taktırmak isteyen kişi ya da kişilerin karşısına çıkmaktadır. Takılan diş teli; takıldıktan sonra da dikkat edilmesi gereken bazı detaylarla dişlerin yapısında meydana gelen bozulmaların düzelmesi adına önem arz etmektedir.

Diş teli nasıl takılabilir sorusu bu şekilde yanıt bulurken; kişi diş teli takıldıktan sonra dikkatli olmalıdır. Özellikle 1 haftalık sürede sulu gıdalar tüketilmeli, dişler zorlanmayarak alışma evresi atlatılmalıdır.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir