Doğal Diş Beyazlatma Yöntemi

Karbonat: Sodyum bikarbonat ve ya diğer adıyla alkalin tozu içinde bulunan diş üzerinde bulunan plaka ve lekelerle etkileşime geçerek bunların hızla çözülmesi sağlar. Karbonatla diş beyazlatma yöntemini kullanacaksanız diş fırçanızı hafifçe nemlendirip dişlerinizi normal bir şekilde fırçalayınız. Ya da karbonatı normal diş macunu üzerine hafifçe serpip kullanılabilir. Karbonat kullanarak diş beyazlatmanın diğer tüm diş beyazlatma yöntemlerinde olduğu gibi bazı dezavantajları bulunuyor. Karbonatın aşırı kullanımı zaman içinde diş minelerini zayıflatarak zarar verebilir. Özellikle çözücü yapısı yumuşak doklarda ve diş etlerinde aşınmaya neden olabiliyor. Bu yüzden dikkatli ve hekim gözetiminde kullanılması gerekir.diş beyazlatma yöntemleri, diş nasıl beyazlar, diş beyazlatma uygulamaları

Limon Suyu ile Limon Kabuğu: Limon suyu ile kabuğunda doğal olarak bulunan sitrik asit diş üzerinde bulunan lekelerin temizlenmesine yardımcı olur. Doğal diş beyazlatma yöntemleri içinde en fazla tercih edilen uygulama olan limon suyu ve kabuğu 1-2 hafta dişlerin fırçalanması ile etkisini gösterir.

Ağartıcı Meyveler: Çilek gibi ağartıcı bileşenler içeren bazı meyveleri kullanarak dişlerinizi doğal bir şekilde beyazlatmalısınız. Çileği ezerek dişlerinizin üstüne hafifçe sürünüz. 5 dakika bekledikten sonra ağzınızı çalkalayınız. Bu uygulamaya günde 1 kez 1-2 hafta boyunca devam etmelisiniz.

Sert Sebzeler: Havuç, salatalık gibi sert sebzeler yalnızca vücudumuzun genel sağlığı açısından değil aynı zamanda beyaz dişlere sahip olmamız açısından da faydalı gıdalardandır. Bu sebzeleri bütün halinde yernilirse diş yüzeyinde biriken tabakaların temizlenmesine yardımcı olur. Diğer tüm diş beyazlatma yöntemlerinde görülen yan etkiler havuç ve salalıkta görülmez.

Yukarıda belirttiğimiz tüm doğal diş beyazlatma yöntemleri aşırı oranda uygulanınca dişlere ve dişetlerine zarar verir. Diş beyazlatıcı ürünlerin kullanımı da kesinlikle bir diş hekimi gözetiminde yapılması gerekir. Çünkü dişi beyazlatmaya yönelik tüm ürünler ve tedaviler kimyasal maddeler barındırdığından zararlı sonuçlara yol açma potansiyelleri bulunuyor. Mesela, alerjik bünyesi olanlarda ve gebelikte bu ürünler kesinlikle kullanılmaması gerekir. Doğal diş beyazlatma yöntemleri her ne kadar bize pahalı diş beyazlatma tedavileri haricinde alternatifler sunsa da hepsinden önce ağız ile diş sağlığımıza özen göstermelik ve bunu bir alışkanlık haline getirmemiz gerekiyor.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir