EKG ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Elektrokardiyografi (EKG); Kalp kasının ve iletim ağının çalışmasını incelemek için bu, kalpte meydana gelen elektriksel aktivitenin kaydedilmesiyle elde edilen iletim kayıtları ile açıklanabilir.

Hangi durumlarda kullanılır?

Özellikle acil durumlarda hızlı değerlendirmeler için sıklıkla kullanılır.ekg nedir, ekg uygulaması, eforlu ekg

İşlem nasıl yürütülüyor?

İşlem, hasta yatağında yatarken göğsün önüne küçük elektrotlar takılarak gerçekleştirilir. Kalbin elektriksel aktivitesi, göğüs duvarına yerleştirilen elektrotlar ile bir yazıcıya iletilir. Bu işlem birkaç dakika sürer.

EKG, kardiyovasküler hastalıkların, yapısal kalp rahatsızlıklarının ve iletim bozukluklarının önemli bir muayene şeklidir. 1900’deki keşfinden bu yana iyi yorumlanırsa, hala değerini korumaktadır. EKG kaydı çok kolay alınabilir ve hızlı bir şekilde yorumlanabilir.

Ne bilmek istiyorsun?

Bir EKG’nin kalp hastalığını tam olarak tanımak için yeterli olmadığı birçok zaman vardır. EKG anormallikleri her zaman gerçek kliniği yansıtmayabilir.

Kalp hastalığının teşhisinde EKG, muayeneler, testler ve doktor filmleri ile birlikte değerlendirildiğinde daha faydalı olabilir.

Eforlu EKG testi

Sistematik ve özel bir protokol kullanılarak bir koşu bandı üzerinde gerçekleştirilen egzersiz testi. Egzersiz sırasında göğse takılan elektrotlardan elde edilen sürekli EKG kayıtlarının yorumlanmasına dayanır. Egzersiz, test hastası yürüme süresi ve hedef kalp hızı hastanın yaşına göre ayarlanır.

Test hastanın yaşı ve durumuna göre değişmekle birlikte ortalama 5-10 dakika sürmektedir. ilerleme.

Hangi durumlarda kullanılır?

Stres altında kalbin performansını kontrol eden bir test. Normal günlük fonksiyonlarda asemptomatik vasküler tıkanıklıkları araştırmak için kullanılır.

Egzersizle kalp atış hızı artar ve kalp üzerindeki stres artar. İstirahatte yeterli koroner kan akışı bu anda yetersizdir ve kalp kası yetersiz beslenme nedeniyle EKG sonuçları gösterir. Bu semptomlar bazen vektör sapmaları, bazen de ileriye doğru ritim bozuklukları olarak ortaya çıkar.

İşlem nasıl yürütülüyor?

Bir koşu bandında, elektrotlar bir elektrokardiyogramda olduğu gibi ön göğüs duvarına tutturulur. Bu arada hastadan belli bir efor sağlaması için koşması istenir. Koşan hastanın EKG sonuçları kaydedilir.

Doktorlar tarafından yapılan stresli EKG yorumlarında bile, stres EKG testi ciddi kardiyovasküler hastalıkları tespit etmede yüzde 80 doğrudur.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir