El Dezenfektanı Kullanma Rehberi

Bir pandemi sırasında yıpranmış elleri sık sık yıkamaktan ve dezenfekte etmekten korumak için Dr. Kuebra Esen Salman’ın önerilerini sizinle paylaşıyoruz.

Sabunlar ve dezenfektanlar birçok kimyasal içerir. Bu kuru ellere, çatlamalara ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Egzamayı önlemek için ellerimizi kimyasallardan korumalıyız. Normal şartlar altında günde 4-5 kez el yıkama yeterlidir, ancak bu dönemde el yıkama daha sık hale gelmiştir. Dokunduktan ve dokunduktan sonra evden çıktığınız andan itibaren ellerinizi sık sık yıkamalısınız. Daha sık yıkayalım, uygun ürünler kullanalım ama yıkadıktan sonra nemlendirerek ellerimizi egzamadan koruyalım.dezenfektan kullanma, dezenfektan nasıl kullanılır, el dezenfekte etme

Çok fazla kolonya kuru ve çatırdayan ellere neden olabilir.

Ellerimizi kolonya ile dezenfekte ettiğimizde içerdiği alkol sayesinde virüslerden korunabiliriz. Ancak kolonyanın alkol içeriği önemlidir. Kolonyalara yüzde 70 ile 80 arasında öncelik vermeliyiz. Çok fazla kolonya kuruyabilir ve ellerinizin çatlamasına neden olabilir. Kolonya kullandıktan sonra ellerinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

Mümkün olan en düşük kimyasal içeriğe ve daha az kokuya sahip dezenfektanlar tercih edilmelidir.

El dezenfektanları sıklıkla Covid-19’a karşı koruma sağlamak için de kullanılır. Torbalarımız sıvı veya sprey el dezenfektanları içerir. Dezenfektanlar kimyasal içerir. Elbette bu dönemde özellikle dışarıda temas ettiğimiz yerlerden sonra dezenfektanlar sıklıkla kullanılmalıdır. Ancak minimum kimyasal içerikli, daha az kokulu ve daha az lekeli dezenfektanları tercih etmeliyiz. Dezenfektanlardaki alkol ve bazı kimyasallar da kuru ellere, çatlamalara, egzamaya ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle el dezenfektanı kullandıktan sonra ellerimizi nemlendirmeliyiz. Birçok eczane ürünü ve güvenilir markanın mevcut olduğundan, nemlendiricilerin de mevcut olduğundan emin olmalıyız.

Temizlik ürünlerine ellerinizle dokunmayın, eldiven kullanın.

Evde kullandığımız deterjan ve ağartıcı gibi temizlik ürünleri birçok kimyasal içerir. Bunları kullanırken mümkün olduğunca seyreltilmiş kullanın. Bu maddelerin elimizle temas etmesini önlemeliyiz ve egzamayı tedavi etmek için eldiven, özellikle pamuk eldiven kullanmalıyız. Yine fırçaladıktan sonra ellerinizi bol su ile yıkayın ve nemlendirici sürün.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir