Ev Isıtma Yöntemleri

Kış gelince birçok kişinin aklına da bu evi nasıl ısıtacağım sorusu akla gelmektedir. Tabii ki kombiyi açmak iyi bir yöntem. Fakat kombinin sürekli açık kalması ay sonunda cebinizi de yakabilir. Bu sebeple kombinin yanı sıra evi ısıtmak için yapılması gerekenleri kısaca inceleyeceğiz.ev ısıtma yöntemi, ev ısıtma yöntemi çeşitleri, ev nasıl ısıtılır

Halı kullanımı ilk etapta oldukça önemlidir. Günümüzde birçok evde eskisi kadar halı kullanılmadığını görüyoruz. Fakat en azından kış günlerinde zemini halıyla kaplamak mantıklı olacaktır. Çünkü halı ısı yalıtımı için oldukça önemlidir ve bu sebeple mümkün olduğunca halı kullanımına da dikkat etmek gerekecektir. Bunun yanı sıra pencereleri baloncuklu naylonla kapatmak da iyi bir yöntem olacaktır. Çünkü tek katlı pencereler %50 ısı kaybına sebep olurken çift katlı pencerelerde %20 ısı kaybından söz etmek mümkündür. Bu sebeple de en azından baloncuklu naylonla pencereleri kaplarsanız bu durumda ısı yalıtımı hissedilecek şekilde azalacaktır.

Kapı süpürgeliği yine birçok kişinin pek dikkat etmediği bir husus olsa da oldukça önemli bir detaydır. Çünkü kapı boşluğundan ciddi oranda ısı kaybı yaşanmaktadır. İşte bu ısı kaybının yaşanmaması için de kapı süpürgeliği kullanmak oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra birçok kişi mobilyalarını kalorifer peteklerinin dibine koymaktadır. Bu tabii ki dekorasyonun bu şekilde daha düzgün olduğunu düşündüğünüz için tercih edebileceğiniz bir durumdur. Fakat en azından kış aylarında mobilyalarınızın yerini değiştirmeniz gerekecektir. Çünkü mobilyalar kaloriferi kapatıyorsa bu kaloriferin vereceği ısı oranını ciddi bir şekilde düşürmektedir. Mobilyaların yerini değiştirdiğiniz vakit aradaki farkı da çok net bir şekilde göreceksiniz.

Kalorifer ya da radyatörlerin üzerine mutlaka raf yerleştirmeye özen gösterin. Bu hem estetik açıdan güzel bir görüntü oluşturacak aynı zamanda ısıyı da dengeli bir şekilde yayacaktır. Öyle ki radyatörden gelen ısı yukarı doğru çıkacak ve raf ile karşı karşıya kalacaktır. Bu durumda ısı daha yukarıya çıkamayacak ve raftan sekerek etrafa yayılacaktır. İşte siz de bu tür küçük dokunuşlar yaparak kış ayını daha masrafsız bir şekilde ve üşümeden geçirebilirsiniz.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir