Google Adwords Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Google Adwords Nedir?

Google Adwords bir tür reklamcılıktır. Arama motoru sonuçlarında doğal yollardan ilk sıralarda çıkamayan sitelerin başvurduğu bu reklamcılık sayesinde müşteriler ile buluşulmaktadır. Google Adwords ile reklamı yapılan siteler ilgili anahtar kelimelerinde Google’da aram yapıldığında reklam alanında gösterilmektedir. Bu gösterilmeler müşterilerin bu sitelere girmelerini ve buraları diğer sitelere göre tercih etmelerini sağlamaktadır. Aşağıdaki görselde Google Adwords alanları gösterilmiştir. (SEM olarak gösterilen alanlar Google Adwords Reklamı yayınlanan alanlarıdır)google adwords nedir, google adwords neden kullanılır, google adwords nasıl kullanılır

Google Adwords Nasıl Çalışır?

Öncelikle reklam veren, sitesinin hangi anahtar kelimelerde reklamlarda gösterileceğini belirler, sonrasında Adwords reklamı verirken bu anahtar kelimeleri ilgili alanlara girerek bu kelimeler üzerinden reklamlarının yayınlanmasını istediğini belirtir. Bir kullanıcı Google’da reklam verenin kelimeleriyle arama yaptığında arama sonuçlarında en üstte ya da sağ taraftaki reklam alanında reklam verenin reklamları görünür. Reklam verenin buralarda reklamlarının görünmesi için herhangi bir ücret Google tarafındna talep edilmez. Ancak arama sonuçlarında gösterilen reklamlara kullanıcılar tıklarsalar o zaman Google reklam verenin hesabından tıklama başına ne kadar ücret kesilmesi gerekiyorsa o kadar ücret keser. Reklamlardan tıklama başına kesilecek olan ücret aynı anahtar kelimelerde reklam veren kişilerin bu anahtar kelime tıklamaları için verdikleri tıklama başı ücrete göre değişmektedir. Örneğin; aaa.com, bbb.com ve xyz.com sitelerinin üçünün de Adwrods reklamı verdiği anahtar kelimesi cep telefonu olsun. Aaa.com sitesi tıklama başına 5 kuruş, bbb.com sitesi 6 kuruş ve xyz.com sitesi 7 kuruş teklifte bulunuyor olsun. Böyle bir durumda reklamların ilk sırasında xyz.com sitesi yer alacaktır. Tabi reklamların en başında yer alma sadece verilen tıklama başına ücret teklifine bağlı değildir. Verilen Tıklama Başına Maliyet (TBM) ve anahtar kelime Kalite Puanı sitelerin reklamlarda hangi sıralarda çıkacağını göstermektedir.

Kalite Puanı: Google her anahtar kelimeye 1 ile 10 arasında bir puan atar bu puana kalite puanı denir.

Kalite Puanının Belirlenmesi: Bir anahtar kelimeye reklam veren site ve rakiplerinin TBM’leri ile anahtar kelimelerin kalite puanları çarpılarak belirlenir.

Kalite Puanını Etkileyen Faktörler: Tıklama Oranı (kullanıcıların bir reklama tıklama sayılarıdır diyebilirz.), site sayfalarının kalitesi (hızlı açılır olma, uygun içerik bulunması vb.) kalite puanını belirleyen faktörlerdir.

Google Adwords Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Google Adwords kullanılarak henüz yeni kurulmuş olan bir sitenin arama sonuçlarında listelenmesi ve buradan kullanıcı çekmesi sağlanır. Kullanıcı çeken siteler tanınmış siteler olacağından ve belirli bir kullanıcı kitlesi tarafından takip edilir olacağından gelecekte yapılacak olan SEO çalışmalarının daha iyi sonuçlar vermesini sağlayacaktır. Aynı zamanda henüz kurulmuş olan site kullanıcılar ile buluşturularak ürün ya da hizmet satışı yapılıyorsa yeni müşteriler edilecektir.

Kısaca toparlayacak olursak Google Adwrods’un üç farklı faydası vardır. Bunlardan ilki sitenin kullanıcılar tarafından tanınmasını sağlaması, ikincisi sitenin gelecekteki SEO çalışmalarına olumlu tepkiler vermesi ve üçüncüsü de ürün ile hizmetlerin pazarlanacağı yeni müşteriler edindirmesidir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir