İdrardan gebelik testi nasıl yapılır?

Tüm eczanelerde bulunabilen, kolayca bulunabilen bir test kitidir. Testi ne zaman yaptırmak istediğinize bağlı olarak, klasik hamilelik testleri veya size uygun erken gebelik testleri arasından seçim yapabilirsiniz. Kan testleri gibi idrar gebelik testleri beta-hCG hormonunun seviyelerini ölçer ve hamileliği kontrol eder. En güvenilir test yöntemi, kullanım talimatlarını test kitinin yanına eklemektir. Tipik olarak gebelik testleri iki şekilde yapılabilir. İdrar numunesi boş bir kaba doldurulur, test şeridi bu kaba daldırılabilir veya test şeridi prospektüste belirtilen süre boyunca akan idrar altında tutulabilir. Diğer bazı test kitlerinde, bir kaptan alınan idrar numunesi, test kitinin yanındaki bir damlalığa çekilir ve belirlenen miktarda kitin uygun alanına boşaltılır. Genellikle, nihai sonucu görmek için 10-15 dakika beklemelisiniz. Günün herhangi bir saatinde idrar örneği alınabilir ancak yüksek yoğunluğu nedeniyle sabah ilk idrar örneği daha güvenli bir sonuç alınmasına yardımcı olur. Kural olarak, bekleme süresinin sonunda sette bir satır görünüyorsa, bu sonucun negatif olduğu, yani hamilelik olmadığı anlamına gelir. Çift çizgi, olumlu bir sonucu, yani hamileliğin varlığını gösterir. Çok erken yapılan testlerde düşük beta-hCG seviyeleri nedeniyle ikinci satır soluk görünebilir. Ayrıca olması gerektiği gibi görüntülenmeyen veya doğru okunmayan satırlar gibi durumlarda test sonucu geçersiz olabilir ve tekrarlanması gerekebilir. Bu durumlarla ilgili talimatlar ve bilgiler için test kitiyle birlikte verilen prospektüse bakın.gebelik testi yapma, erken gebelik testi, erken gebelik testi yapımı

İdrarda gebelik testi ne zaman belirlenir?

Hamilelik testi yaptırmanın en güvenilir zamanı, adet döngünüzde bir gecikme olduğunu fark ettiğiniz zamandır. Adet dönemi gecikmeden yapılan testlerde gebelik sorgulansa bile beta-hCG hormonu seviyeleri çok düşük olabileceği için yanlış negatif sonuçlar alınabilir. Bununla birlikte, kaçırılan bir dönemden sonra yapılan gebelik testlerinin doğruluğu yaklaşık% 97’dir. Erken gebelik testleri kullanılarak yumurtlama sırasında cinsel ilişkiden 5-6 gün sonra gebelik bilgisi alınabilir. Ancak daha doğru bir sonuç için kan veya idrar testi yaptırmadan önce adet döngüsünde bir gecikme beklemekte fayda vardır. İdrar gebelik testinin ne zaman belirleneceği sorusuna cevaben, test kiti ile uygun zamanda yapılan bir test ile veya adet döngüsünde bir gecikme sonrasında sonucun alınabileceği söylenebilir. Adet döngünüzde bir gecikmeden sonra da hamilelik kan testi yapılabilir ve laboratuvar koşullarına göre değişmekle birlikte, sonuçlar genellikle aynı gün veya ertesi gün alınabilir. Olumlu sonuç alınması durumunda, 4-5 haftalık gebeliğe ulaştıktan sonra test sonuçlarının doğru zamanda doktor tavsiyeleri doğrultusunda tekrarlanması ve uygun zamanda ultrason muayenesi yaptırılması gerekmektedir.

Bebek sahibi olmayı planlıyorsanız veya hamilelik semptomları yaşıyorsanız, doktorunuzdan muayene ve hamilelik testi isteyebilirsiniz. İdrarda hamilelik testiniz varsa ve pozitifseniz, kan testi ve muayenesi için mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışmanız iyi bir fikirdir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir