İlaç Kullanırken Dikkatli Olun

Özellikle ülkemizde yaşanan durumlardan bir tanesi gelişigüzel ilaç kullanımıdır. Eş veya dostun tavsiyeleri, daha önce kullanılan bir ilacın evde bulunması, aynı özelliklere sahip gibi görünen ilaçların birbirinin yerine kullanılması gibi birçok sebepten doğan gelişigüzel ilaç kullanımı oldukça büyük sorunlarında kaynağını oluşturmaktadır.

Özellikle baş ağrısı, diş ağrısı gibi durumlarda devamlı olarak ağrı kesici çeşitlerine saldırdığımız, öksürdüğümüzde öksürük şuruplarına eriştiğimiz ülkemiz sağlık sisteminde bu belirtilerin başka hastalıkları habercisi alabileceği gerçeği hep arka planda kalmaktadır.ilaç kullanımı, ilaç kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

Aslında hasta olmadığı bir noktada ilaç kullanan birey, asıl hastalığını göz ardı edebilmekte, daha yoğun ve sıkıntılı hastalık günlerine girebilmektedir.

Doğrusunu söylemek gerekirse düzensiz ve gelişigüzel ilaç kullanımı önüne geçilemeyecek bir sorundur. Çünkü ülkemiz birbirine yardım etmeyi seven insanlar ile doludur.

Daha önce bir akrabası ona benzer bir hastalık geçiren birisi hemen semptomları belirlen ve ilacı yazar. Kişinin nasıl bir hastalık içerisinde olduğu önemli değildir. Benzer bir rahatsızlık onun için yeterli bir bilgidir.

Ancak bu şekilde kullanılan gelişigüzel ilaçlar sebebiyle hastalığınız daha fazla ilerleyebilir, başka bir hastalık varken gereksiz kullanılan ilaçların yan etkileri sebebiyle büyük sorunlar yaşayabilirsiniz.

Önce teşhis, sonra tedavi ile lütfen sağlık uzman ve kuruluşlarından yardım almadan ilaç kullanmayın, ilaç kullanımına teşvik olmayın.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir