İlk Adet Dönemi ve Menopoz

Ergenliğe çağına yavaş yavaş girmeye hazırlanan  kız çocuğu belli bir süreden sonra üç gün ard arda kan görürse cinsel organında, o hayızdır ve buda genç kızın ergenliğe girdiğinin en büyük göstergesidir.

Tam bu sırada aileye büyük görev düşüyor ki özelliklede anne veya büyük kız kardeşin bu konuya önem vermesi, dikkat etmesi ve kardeşini ergenlik öncesi bu konuda bilgilendirmesi gerekmektedir. O yüzden bir arkadaş gibi bir araya gelen anne ile kızın görüşmesinde, anne durumu kızına izah etmeli ve böyle bir şeyin olacağını, korkmaması gereken her genç kız adayında olabileceğini açıklaması gerekmektedir.adet görme, genç kızlarda adet görme, menopoza girme

Anne veya kız kardeş bu konuda genç kızı bilgilendirmemesi halinde, genç kızın bu olaylar karşısında, aşırı bir korku ve endişeye kapılıp psikolojisinin bozulacağı düşünülmelidir. Aile bu konuda kızı ile iletişim kuramadığı ve kurmaktan çekindiği zamanlarda ise araya bu konuda bir uzman girmesi gerekmektedir. En basit örneği olarak okul rehberlik hocasının kız öğrencileri bu konuda bilgilendirmesi ve bu konuda açıklama yapması gerektiği gibi.

Sonuç olarak anne gerektiğinde kızı ile arkadaş olup, sorunlarını gidermeye çalışmalı her daim onunla ilgilenebilmedir.

Menopoz

Menopoz öncesi yada sonrasında birçok kadında bazı kadınsal hastalıklardan kaynaklı şikayetler olabilir. Her kadın özellikle bu dönemde sık sık doktora başvurmalı ve gerekli kontrollerini yapmalıdır. Unutulmamalıdır ki kadınlara özgü hastalıkların ortaya çıkma ihtimali bu dönemde oldukça yüksek ihtimallidir. Sağ memede oluşan ağrılar ise eğer bir kadın adet dönemine yakınsa bu zaman aralığında meme de ağrı olması normaldir. Hemen hemen her kadında görülen adet dönemine bağlı bu ağrılar kadınlarda belli bir korku uyandırmamalı çünkü bu ağrılar adet ile ilintili ağrılar olup adet dönemi bitince ağrılarda kenliğinden kayıp olur. Adet dönemine bağlı olarak gelişmeyen ağrılar içinde mutlaka bir doktor kontrolü ve mamografi filmi çekilmelidir. Zira unutulmamalıdır ki her 8 kadından biri meme kanserine yakalanıyor. Memenizde ağrı olması bu anlama gelmese de bazı ağrılar bazı hastalıkların habercisi olabilir bu yüzdendir ki olumsuz bir durumla karşılaşınca mutlaka uzman bir hekime görünmekte her zaman fayda vardır.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir