İmplant Ömrü Ne Kadardır?

İmplantların uygun şartlar sağlandığı takdirde ağız içerisinde otuz seneyi aşkın bir süre sağlam ve sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirdiği tespit edilmiştir. Ancak implantların verimli olabileceği süre tespit edilen süreden daha az düşünülerek işlemler görmektedir. Bunun nedeni ise implant sağlık koşullarının bulunduğu ortamların düşünülmüş olmasıdır. Kişinin sağlık durumları ve implantlara verilecek özen en başta gelen faktörlerden biridir. İmplantlar hayat boyunca işlevlerine yerine getirebilirler ancak implant ömürlerinin de etki altında bulunduğu yukarıda saydığımız gibi bir çok etken vardır ve bu nedenle riskler ve etmenler göz önünde bulundurularak yaşam sürülmelidir. Bu yüzden implant ömrü ne kadardır sorusundan ziyade yeterince bakım yapılıyorsa ömrü de o kadar olacaktır denmelidir.implant ömrü, implant ne kadar kullanılır, implant kaç yıl kullanılır

İmplant uygulaması kararı alınırken yaş düzeyinin fazla oluşu faktörler arasında mıdır?
Kesinlikle hayır. Hastanın sağlık durumunun konuşulması asıl etkendir. Yaş önemli değildir. Yetmiş yaşını geçmiş ve hatta seksen yaşında bulunan kişilerde de gerekli implantlar uygulanmış ve başarı elde edilmiştir. Bunun yanında genç yaşta olup ta yeterli sağlık koşullarına ve sağlık durumuna erişmemiş kişilerde sorunlar çıktığı görülmüştür. Kısacası yaşın fazla oluşu önemli etkenler arasında değildir.

İmplant maddelerinin beden tarafından istenmeme olasılığı var mıdır?
İmplant materyalleri beden için herhangi bir risk oluşturacak nitelikte olmayan maddelerden özel olarak üretilmiştir. Ve çok uzun seneler boyunca bilimsel araştırmalar arasından getirilmiştir. İmplant maddelerinin arasında titanyum bulunmakta olup ve kesinlikle bedenin bir parçası olamayacak şekilde üretilen çeşitli maddeler içermektedir. Bedenimizin bu maddelere karşı çeşitli hormon veya antijenler salgılayarak ret etmeleri söz konusu değildir. İmplantlar kanser oluşturur mu acaba diyorsanız, ilgili araştırmalarla implant maddelerinin kansere sebep olacak hiçbir neticeye sahip olmadığını belirlemiştir.

İmplantlar kozmetik odaklı hedefler için kullanılır mı?
İmplantlar kosmetik sebeplerle kullanılmamaktadır. İmplantların kullanım alanları dişlere odaklıdır. Protez dişlere, çene kemiğine ait çalışma alanı bulunmaktadır. Protez dişler ile kozmetik kapsamda çeşitli eklemeler, çıkarmalar, düzeltmeler uygulanabilir ancak bu tür bir işlem için öncelikle tüm istek ve beklentilerinizi uzman doktorunuz ile görüşmelisiniz.

İmplant tedavisinin uygulanması ile başarı orantısının verilmesi garantili midir?
Ağız içine odaklanan ve kişilerin genel kontrolünde bulunmayan hiçbir madde ve uygulama için kesinlikle garanti verilemez. Her hangi bir cerrahi operasyon neticesinde ortaya çıkabilecek faktör ve riskler ne ise implant işi içinde ne fazlası ne eksiği olmadan yapılabilir.

İmplant tedavisi ile implant yerleştirmesi ne kadar süre almaktadır?
İlgili zaman zarfı sizin sağlık koşullarınızın, isteklerinizin, beklentilerinizin oranına göre değişilik arz etmektedir. İmplant ömrü ne kadar zaman derseniz, operasyonu için gerekli süre en az otuz dakika ile iki veya üç saat arasında değişiklik gösterir. Tüm implant tedavisi tek bir operasyon ile de son bulabilir veya birkaç operasyon ile de yapılabilir. İmplant uygulamasının ardından tam olarak iyileşmenin süresi aylar gerektirmektedir. Ortalama süre ise iki – üç ay sürebilmektedir.

Tüm hastalara implant tedavisi yapılabilir mi?
İmplantlar standart ölçülere sahip maddelerdir. Bu maddelerin ilgili çene kemiğinde yeterince yer bulabilmesi gereklidir. Yani çene kemiğinin implant maddelerini taşıyıcı, genişlik ve uzunluklarına yer verici nitelikte olması gereklidir. Bun yanı sıra en önemli etkenlerden biri de hem gerekli implant tedavisinden hem de uygulamasından önce ve sonrasında da hastanın tüm sağlık koşullarının yeterli düzeyde olması ve işlem sonrasında yeterince zaman ayırarak implantlarına bakım yapmasını gerektirmektedir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir