Jinekomasti Ameliyatı Hakkında Her Şey

Jinekomasti ameliyatı öncesi

Jinekomasti ameliyatı öncesi doktora kullandığınız tüm ilaçları bildirmeniz gerekir. Bunun için bir liste hazırlayabilirsiniz. Aspirin ve eş değer ilaçların söylenmesi hayati önem taşır. Bunun nedeni bu ilaçların ameliyat sırasında aşırı kanamaya yol açacak olmalarıdır. Aspirin ve benzeri ürünlerin ameliyattan en az bir hafta önce bırakılması gerekir. Sigaralar ameliyat yaralarının iyileşmesini geciktirir. Bu nedenle Jinekomasti ameliyatından bir süre önce sigarayı bırakmak ve ameliyat sonrası bir süre içmemek yararınıza olacaktır. Genel bir kural olarak ameliyattan en az 6 saat öncesinden itibaren hiçbir şey yiyip içmeyin. Ameliyattan birkaç saat önce hastanede olmanız kan tahlilleri, anestezi doktorunun kontrolü gibi ameliyat öncesi gerekli işlemlerin yapılmasını kolaylaştırır.jinekomasti nedir, jinekomasti ameliyatı, jinekomastinin nedenleri

Jinekomasti ameliyatı

Ameliyatın olacağı gün hastanedeki odanıza gelin ve yerleşin. Öncelikle genel sağlık kontrolleri ve kan tahlilleri yapılacaktır. Anestezi tercihi Jinekomastinin büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Anestezi doktoru küçük çaplı Jinekomasti ameliyatları için lokal anesteziye, büyük çaplı ameliyatlar için genel anesteziye karar verebilir. Eğer genel anestezi kararı verilmişse anestezi doktoru odanıza gelir ve sizi kontrolden geçirir. Herhangi bir problem görülmemesi durumunda ameliyat için hazırsınız demektir. Uygulanacak tekniğe göre Jinekomasti operasyonu 1 ile 2 saat arası sürebilir.

Ameliyat sonrası yarım saat içinde odanıza getirilirsiniz. Ayağa kalkmak için birkaç saat dinlenmeniz yeterlidir. Bu sırada sıvı gıdalar ile açlığınızı bastırabilirsiniz. Göğüslerinizi kontrol ettiğinizde bandajlarla sarılı olduğunu fark edeceksiniz. Doktor kontrolü sonrası kendinizi iyi hissettiğini düşünüyorsanız taburcu olmanız muhtemeldir. Genellikle lokal anestezi ile yapılan Jinekomasti ameliyatları sonrası hasta 1-2 saat içinde taburcu edilir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası

Jinekomasti ameliyatı sonrası ağrılı ve sızılı bir süreç değildir. Ağrı ve sızı olmadığından iyileşme dönemini ayakta ve rahat bir şekilde bitirebilirsiniz. Kendinizi iyi hissetmeye başladıktan sonra işinize de gidebilirsiniz. Banyo yapmak için ameliyattan sonra 2-3 gün beklemeniz yeterlidir. Ameliyattan bir hafta sonra kontroller yapılır ve yaraların durumuna bakılır. Dikişler içten gizli dikiştir ve 10-15 gün içinde kendiliğinden erir. Bu nedenle dikiş aldırma işlemine gerek yoktur.

Seçilen ameliyat tipinde meme bezlerinin kesilmesine ihtiyaç duyulmuşsa bu bölgeye birkaç gün baskılı bandaj uygulanması yararlıdır, liposuction sonrası ise en az 1 ay boyunca korse kullanma gerekliliği vardır. Liposuction sonrası göğüs bölgesindeki morarma ve şişmeler normaldir. Bunlar birkaç hafta içinde kaybolur, göğüslerin yeni tipi ise 2 ay sonra tam anlamıyla ortaya çıkar. Jinekomasti ameliyatının etkisi kalıcıdır. Operasyon çok başarılı sonuçlar verir ve yaptıranların Jinekomastiden kaynaklanan hem fiziksel hem psikolojik sorunlarını giderir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir