Kadın Ve Erkeklerde İdrar Kaçırma Tedavileri

İdrar kaçırma yaştan yaşa ve hastanın cinsiyeti ile doğru orantılı şekilde oluşabilmektedir. Böbreklerde oluşan taş, enfeksiyon, mesane hastalıkları, prostat veya şekeri olan hastalarda idrar kaçırma olasılığı daha yüksek olabilmektedir. İdrar kaçırmada altta yatan bir neden varsa öncelikle bu durum incelenmelidir. Bu sebep tespit edildikten sonra uzman tarafından tedaviye başlanabilir.idrar kaçırma, idrar kaçırma nedenleri, idrar kaçırma ameliyatı

Kadınlarda İdrar Kaçırma ve Tedavi Yöntemleri

İdrar kaçırma hastalarda sıkışma, kasılma alt üriner sistem enfeksiyonları şeklinde kendini gösterebilir. İdrar kaçırma tedavisi için bir kaç çeşidi vardır. Öncelikle hastanın yaşı, cinsiyeti ve hikayesine göre egzersiz önerilir. Egzersiz belirli periyodikler de ve uzmanın uygun gördüğü sürede yapılır. Egzersiz tedavisi bazı durumlarda kesin çözüm veremeyebilir. Bu durumda uzman tarafından ilaç tedavisine başlanabilir. İlaç tedavisi de yine uzman kontrolünde yapılmalıdır. İlaçların kullanım süresi hastalığın iyileşme süreci ile belirlenecektir. Bazı bayanlarda özellikle yaş ilerlediği için görülen idrar kaçırma durumları bu tarz bir tedavi ile çözüm bulabilmektedir.

Erkeklerde İdrar Kaçırma

Kadınlara oranla erkeklerde idrar kaçırma daha az rastlanan bir durumdur. Bu tarz kaçırmalar genellikle prostat hastalığının belirtisidir. İyi huylu olan prostatlar bu şekil idrar kaçırmayı beraberinde getirir. Genellikle 50 yaş ve üzeri erkeklerde oluşan bu idrar kaçırma sorunu bazı hastalarda daha erkek yaşlarda da görülebilmektedir. Bu durum tespit edildikten sonra tedaviye hemen başlanmalıdır. Bu sorun tedavi ile giderilmezse prostat kanserine neden olabilmektedir. Bu yüzden erkek teşhis ve tedavi son derece önem taşımaktadır.

Kadınlarda ve erkeklerde oluşan bu idrar kaçırmalarda egzersiz ve ilaç tedavisinin sonuç vermediği zaman uygulanacak yöntem cerrahi operasyondur. Doktor  idrar kaçırma tedavisi ile ilgili günümüz koşullarında sıklıkla rastlandığını belirtmiştir. İdrar kaçırma günlük hayatın kalitesini olumsuz yönde etkileyecektir bu yüzden geç olmadan tedaviye başlanmalıdır.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir