Kadınlar için her şey ayakkabıda başlar!

Oyuncu Penelope Cruz bir açıklamasında yeni bir filme başlarken ilk önce filmdeki karakterinin giyeceği ayakkabıyı seçtiğini itiraf etmişti. Kadınlar için herşey ayakkabıda başlar dersek yanlış olmaz. Bayan ayakkabı tipleri aynı zamanda mesaj veren birer iletişim aracıdır. Spor ayakkabı giymiş bir kadın ile yüksek topuklu stiletto giymiş bir kadının verdikleri mesajlar arasındaki farkı anlamak için antropolog olmak gerekmez. Bu iki kadının o gün hangi hislerle dışarı çıktıkları, ne tür mekanlarda bulunacakları, sosyal statüleri ayakkabılarından tahmin edilebilir.

Şu kesin ki yüksek topuklu ayakkabılar giyim alanında kadın ile erkek arasındaki farkı en beirgin şekilde vurgulayan objelerdir. Yüksek topuklar dişiliği, kadınsı duyguları en etkili şekilde dışa vururlar.kadın ayakkabısı, kadın ayakkabı modası, ayakkabı stilleri

Ayakkabılar filmlerde, şarkılarda olduğu kadar masallarda da karşımıza çıkar. Sindirella’nın cam ayakkabıları onun masumiyetini, saflığını simgeler ve hayatının aşkına ulaşmasını sağlar. Son yılların ünlü TV dizisi “Sex and the City” ise yine ayakkabılar ile karşımıza çıkıyor, burada şehirli, çalışan, bekar kadının iki zayıf noktası ya da tutkusu var; erkekler ve ayakkabılar. Dizinin baş rol oyuncusu Sarah Jessica Parker çekimler sırasında bazen yönetmenin ayakkabılarını çıkartabileceğini, o sırada ayaklarının kareye girmediğini söylediğini ancak hiç bir zaman ayakkabılarını çıkartmadığını belirtiyor. Parker bunun sebebini “Topuklu ayakkabı giymiş bir kadının ruh hali ile ayakları düz bir kadının ruh hali kesinlikle aynı olmaz” cümlesiyle açıklıyor.

Ayakkabı tipiniz karakterinizi yansıtır

Ayakkabı seçerken mevsimi, kullanacağımız alanları ve sağlık durumumuzu da göz önünde bulundururuz ancak genelde ön planda olan kişisel zevkimizdir. Kadınlar olarak özenle seçtiğimiz bayan ayakkabı modelleri karakterimizi ve o dönemki ruh halimizi yansıtır. Enerjik, sporu seven ya da rahat bir kişiliğe sahip bir kadın spor ayakkabıları tercih edebilir. Bazen de gladyatör sandaletler gibi daha iddialı ve alternatif seçimlere yönelebiliriz. Örneğin ikinci dünya savaşında askerlerin çöl koşullarında kullanması için tasarlanmış çöl botları sonradan rock yıldızları ya da Jamaika’nın şık erkekleri gibi çok farklı kitlelerce benimsenmiş ve sevilmiştir. Günümüzde de bazı entelektüel ve sofistike kadınlar uzun, etnik desenli eteklerini çöl botlarıyla tamamlayarak karakterlerini yansıtıyorlar.

İddialı renklerdeki uzun fantezi çizmeler de zamanımızın kült ayakkabı modelleri arasında. Müzikallerde, filmlerde ya da gece kulüplerinde karşımıza çıkan bu çizmeleri abiye giyindiğiniz bir gece siz de tercih ederek fark yaratabilirsiniz. Ayakkabı modelinde önemli olan giyim tarzınız ve karakterinizle bu modeli ne kadar başarılı şekilde uyumlayabildiğinizdir. Bazı fiziksel özellikler bazı ayakkabı modellerine daha uygundur, örneğin babet ayakkabılar ufak tefek kadınlarda daha iyi durabilir ancak bu sizi yanıltmasın. Tarzınızla uyduğu ve kendinize yakıştırdığınız sürece her ayakkabı modelini kullanabilirsiniz. Ayakkabıda giyside olduğu gibi kilo ya da boy kısıtlamaları yoktur, ayakkabı tutkusunun güzel bir yanı da budur.

Bütçeye göre ayakkabı seçimi

Hangi modeli istediğimize karar verdik, nerede giyeceğimizi de biliyoruz ama önümüzde bir engel var; bütçe. Bayan ayakkabı fiyatları bazen gerçekten servet değerlerine ulaşabiliyor ama bu sizi durdurmasın. Biraz araştırmayı göze alan birisi için günümüzde her ayakkabı model her bütçeye uygun fiyatlarla bulunabiliyor. Babet, espadril ya da sandalet tarzı yazlık ya da daha basit diyebileceğimiz ayakkabıların fiyatları kalitelerine göre 20 – 30 lira gibi fiyatlarla bulunabilirken iyi kalite bir kışlık bot ya da spor ayakkabı için seçenekleri ortalama 200 liradan başlatmak doğru olacaktır. Topuklu, abiye bir ayakkabının fiyatı ise malzeme kalitesi ve markasına göre 70 liradan 1000 lira hatta daha üzeri fiyatlara kadar çok geniş bir aralıkta değişebilir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir