Kalp Krizi: Yardıma Sen Koş

Maalesef sıkla rastladığımız kalp krizi yanımızda oluyorsa neler yapmalıyız bunları öğrenmeliyiz kalp krizi nerde ne zaman ne şekilde gelir bilinmez. Bu açıdan bakıldığında ilk yardıma hazır olmalıyız. İşte kalp krizi görüldüğü an yapılması gerekenler: Öncelikle eğer hiç bir şekilde sağlık deneyimimiz yoksa ve bir bilginizde yoksa kesinlikle hiç bir ilaç verilmemelidir. Hemen ardından acilden ambulans istenmeli ve adres kesinlikle doğru verilmeli. Adres net ve açık olmalı ki kalp krizi daha fazla artmadan ambulans görevlileri yetişebilsin. Sonra ki adım ise, kriz esnasında olan kişiyi düzgün bir şekilde yatırılmalı. Üzerinde kişiyi sıkan kıyafetler gevşetilmelidir. Ve ambulans beklenmelidir.kalp krizi geçirme, kalp krizinde ilkyardım, kalp krizi nasıl geçirilir

Evde tek başınıza olduğunuz zaman bir kalp krizi durumuyla karşılaşırsanız yapılması gerek şeyleri öğrenmemiz bende olmaz dememeliyiz. Ve kendi kendimize uygulanması gereken ilk yardımlar şunlar: Öncelikle ağrı başladığı anda hemen cep telefonu yardımı ile yakında oturan akraba veya aile üyesi aranmalıdır. Burun deliklerinizi kapatın ve şiddetli bir şekilde öksürün. Evde aspirin bulunduruyorsanız hemen bir tane için. Bulunduğunuz odanın penceresini açın ve hava almaya çalışın. Ağrının dinmesi için egzersiz yapın. Gelecek olan kişiyi oturarak ya da yatarak bekleyin. Kesinlikle ayakta durmayın.

Ailemize, yakın akrabalarımıza, sevdiklerimize sağlıklı beslenmeyi önerin. Düzgün yaşamak sanat gibidir. Ve spor yaparak, sigara tüketmeyerek, katı yağlardan uzak durarak sizin yaşamınızın sanatçısı siz olabilirsiniz. Kalp bütün bir vücudun bağlandığı tek noktadır. Kalp durursa ölürüz. Kalp hasar görürse kriz geçiririz. Yani kalbimize iyi bakmalıyız. Sigara içmeyerek çevredeki insanlara zarar vermeyerek kalp krizi oranının düşmesinde sizinde bir payınız olur belki. Kalp kıymetlidir. Kıymetini bilelim.

Kalbiniz sizin elinizde ona iyi bakın mutlu yaşayın ya da umursamayın kalp krizi ile karşılaşın. Tercih sizin.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir