Kanser Tedavisi Nasıl Olur?

Kanser tedavisinde cerrahi, radyo terapi ve kemoterapi tedavileri uygulanmaktadır. Bu tedaviler hastalığı yavaşlatmak, durdurmak, ilerlemesini önlemek adına yapılabilir.

Kemoterapi

Kanser hücrelerine zarar verir yayılmasını, büyümesini engelleyen kanser ilaçları ile yapılan tedaviye denir. Bu tedavi yöntemi radyo terapi ile birlikte de yapılabilir. Kemoterapi ağızdan veya kalçadan damar yoluyla uygulanabilir. Kemoterapinin genellikle uygulanma amaçları;kanser tedavisi, kanser nedir, kanserde bitkisel çözüm

Kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatmak

Kanser hücrelerinin yayılmasını önlemek

Başka yerlere sıçrayan kanser hücrelerini öldürmek

Rahatsızlıkları minimalize etmek

Kemoterapi tedavisi kısa süreli olup genellikle hastaya ayakta uygulanırken bazı durumlarda ise kişi hastaneye yatması gerekebilir.

Radyoterapi

Bir çeşit ışın tedavisidir, kullanılan güçlü radyasyon ışınları ile kanser hücrelerini öldürmek amaçlanır. Radyoterapi kullanılan en eski kanser tedavisi yöntemidir, ancak en etkili yöntem de denebilir. Radyasyon tedavisi ile kanser hücrelerinin DNA yapısı zarar görerek öldürülür işin tedavisi gören bölgedeki normal hücreler de zarar görür ancak eski normal işlevlerini geri kazanırlar. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile radyasyon tedavisi oldukça gelişmiş, başarılı bir hal almıştır.

Cerrahi

Genel cerrah tarafından tedavisi mümkün kılınan çokça genişliğe sahip kanser türleri vardır; mide, bağırsak, maka bölgesinde görülen kanser, karaciğer, safra kesesi, pankreas, meme, dalak, böbrek üstü bezleri kanseri, bazı cilt ve doku kanserleri dahil geniş bir alanı kapsıyor denebilir. Cerrahi operasyonlar tedavinin ana basamağını oluşturur. Kanser Cerrahları hastalığın operasyon öncesinde hastalığın safhasını belirleme ve şekillendirme konusunda yeterli olmaktadırlar. Cerrahi operasyon kısaca, hastalıklı kitleyi vücuttan alma üzerine kuruludur. Kitle vücuttan tamamen çıkarılır ve Amaç hastalığın tekrarlama olasılığını  un altına indirmek ve hastanın yaşam süresini 5 yıla kadar çıkarmaktır.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir