Karasinek İlaçlaması Nasıl Yapılır?

Karasinek olarak bilinen sinek türü belki de doğada en çok karşılaştığımız türler arasında yer almaktadır. Çift kanatlılar takımından Muscidae familyasından olup; latince adı Musca domestica olan karasineğin, milyonlarca türü olmasına rağmen bilinen türleri binleri bulmaktadır. Ülkemizde ise yaklaşık 1000 küsur türü bulunmaktadır. Karasinekler, hızlı hareketleri sayesinde kolay kolay yakalanamayan ve insanı son derece rahatsız eden türlerdir. Özellikle yaz aylarında, meyve ve sebzelerin çoğalması ve açıkta bulunması sebebiyle, karasinekler de çok fazla görülmektedir. Hem iç mekanlarda hem de dış mekanlarda rahat bir şekilde dolaşabilen karasinekler, mekan ayırt etmeksizin rahatça yaşayabilirler. Kısacası insanların yaşadığı soğuk ya da sıcak tüm uyumlu ortamlarda yaşayabilirler. Çünkü her iki ortamda da karınlarını doyuracak besinler bulmaları kolaydır.karasinek ilaçlaması yapımı, karasinek nasıl ilaçlanır, kara sinek ilaçlaması

Karasineklerin boyutu 4.7, 5 ya da 8 mm arasında değişebilmektedir. Renkleri ise genellikle siyah ve koyu gri şeklindedir. Göğüs kafeslerinde de 4 adet siyah renkte şerit bulunur. Yerleşim alanlarında bulunan sineklerin neredeyse % 90’lık dilimini karasinekler oluşturur. Öyle ki, karasinekler ekvatordan tutun da kutuplara kadar yayılmış haldedir. Oldukça yüksek performansta uçuş sergileyen bu böcekler, mükemmel uçuşlarını arka kanatlarının değişim hareketi ile oluşan ve halter adı verilen denge organı sayesinde sağlar. Bu üstün yetenek, tüm uçucu böcekler için geçerli bir durumdur. Ancak en üstün yeteneğe sahip olanın karasinekler olduğu unutulmamalıdır.

Karasineklerin Yaşama Şeklindeki Davranış ve Beslenme Alışkanlıkları Nasıldır?

Karasinekler, dinlenme mekanı olarak kendilerine kıyı, köşe ya da genellikle ince nesneleri seçerler. İç mekanlarda dolaşmayı tercih eden karasinekler ise daha çok, tavanlarda, duvarlarda ve zeminlerde gezerler. Dış mekanlarda ise gezebilecekleri ve konabilecekleri yerlerin sınırları olmamakla birlikte daha çok; bitkilerde, çöp kutularında, çit tellerinde, ağaçlarda, topraklarda ve yollarda gezinmeyi tercih ederler. Gece ise dinlenme yerleri, gündüze göre biraz daha değişiktir. Toprağın birkaç metre yukarısında ya da yiyecek kaynaklarına yakın yerlerdir.

Besin tüketirken genellikle yiyecek ayırt etmezler. Her türlü insan ve hayvan artığı, ölü hayvanlar, dışkılar ve çöpler, karasinekler için yiyecek deposudur.

Karasineklerin Çoğalma Şekli Nasıldır?

Karasinekler yavrulamak için uygun sıcaklıkta ve nemli bir ortam ararlar. Aradıkları uygun sıcaklığı ve nemi buldukları takdirde, nemli yerin üzerinde kuluçkaya yatarlar. Böylece yumurtaları larvaya dönüşme zamanlarını beklerler. Dişi karasinekler toplam yumurtlamada 5 ila 6 kez yumurtlarlar ve bu her yumurtlamada 75 – 100 arası yumurta dünyaya getirirler. Yumurtalar 1 günden kısa bir sürede çatlayarak, larvaların dışarı çıkışı sağlanır. Dışarı çıkan larvalar 1 – 2 hafta içersinde pupa evresine geçer ve pupa evresinde metamorfoza uğrayarak birkaç gün içinde de kanatlı ergin karasinek halini alır.

Karasinek Hakkında Genel Bilgiler Nelerdir?

Karasineklerin, pupa evresi tamamlandıktan sonra büyümesi ve gelişmesi durur. Tat olma organları küçük tüylerden oluşur. Petek gelişimi karmaşıktır ve binlerce petek lens görevi yaparak geniş bir görme alanı sağlar. Oldukça tehlikeli hastalıkları taşıyıcı özelliğe sahip olan türleri vardır.

İstila Belirtileri Nedir?

Besin maddelerinin yakınında yoğun şekilde görülmeleri en büyük belirtidir.

Karasineklerin İlaçlama Teknikleri Nasıldır?

Uzman ilaçlama şirketlerinden yardım almak ve türü belirlemek en önemli adımdır. Yetkili elemanlar, üreme yerlerini belirleyerek gerekli müdahaleyi yapacaktır. Ayrıca eve giren sinekler için, tadilat gerektiren yerler tamir edilmeli ve onarılmalıdır. Karasineklerle tek başına müdahale zor olduğu için, uzman ekipten yararlanmak her zaman için önemlidir. Gerekli ekipmanlarla yetişkin sinekler yok edilerek, sineklerden kurtulmuş olunur. Böylece siz de daha temiz ve daha rahat bir mekana kavuşmuş olursunuz.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir