Kırtasiye Ürünleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çocukların en çok kullandığı malzemeler arasında yer alan kırtasiye ürünleri seçiminde dikkatli olunması gerektiği uzmanlar tarafından sıklıkla üzerinde durulan bir konu olmaktadır. Öyle ki, defterler başta olmak üzere pek çok kırtasiye ürünleriyle çocuklar sürekli tensel temas içerisindedir. Bu nedenle de kırtasiye ürünleri hakkında standartlara dikkat edilmesi gerekmektedir.kırtasiye ürünleri, kırtasiye ürünü satın alma, kırtasiye ürünlerinde dikkat edilmesi gereken noktalar

Aileler genellikle fiyat konusunda daha uygun olması nedeniyle kilo ile satılan defterlere yönelmektedir. Ancak alınan bu defterlerin kalitesinin bilinmesi, güvenilir olması büyük önem taşımaktadır. Çocuklar sayfaları değiştirmek için parmaklarını dillerine sürmekte ve yaprakları değiştirmektedir. Bu defterin yıl boyunca kullanıldığında düşünüldüğünde kağıt üretiminde kullanılan boyaların ve kimyasalların önemi daha çok ortaya çıkmaktadır.

Oyun Hamuru Seçiminde Dikkatli Olun

Eğitim hayatında kullanılacak kırtasiye ürünleri hakkında yapılan seçimlerde oyun hamuru da oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle küçük yaşlardaki çocukların severek oynadığı bu hamurlar kullanılan malzemeler nedeniyle daha fazla dikkat edilmesi gereken ürünler arasında yer almaktadır. Kullanılan kimyasallar, çocukların tenleriyle temas eden oyun hamurları içerisindeki malzemeler, renk maddeleri ayrı ayrı dikkat edilmesi gereken hususlardır. Çocuklarda alerjik reaksiyona neden olabilecek bu ürünlerin seçiminde olumsuz durumlar yaşamamak için ürün seçiminde bilinçli olunmalı ve güvenilir ürünler tercih edilmelidir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yapılan pek çok araştırma sonucunda elde edilen verilerde fitalatlar, azo boyalar ve kimi ağır metallerin çocukların kullandıkları araç gereçlerde oldukça fazla miktarda yer aldığına değinilmektedir. Bu maddelerin fazla kullanılmasının nedeni ise denetimsizlik kaynaklı olarak merdiven altı olarak tabir edilen üretim yerlerinden piyasaya sunulmasıdır. Pastel boyalar, sulu boyalar, oyun hamurları, silgiler gibi daha pek çok kırtasiye ürününde ciddi oranlara ulaşan bu maddeler kanserojen risk taşımaktadır. Bu durumda da kırtasiye malzemelerinin seçiminde daha dikkatli olunması gerçeği önem kazanmaktadır.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir