Kol Şişmesinin Sebebi Damar Tıkanıklığı Olabilir

Kol Şişmesinin Sebebi Damar Tıkanıklığı Olabilir

Günümüzde insanların en çok şikâyet ettiği rahatsızlıklardan bir tanesi kol şişmesi ve uyuşması rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlığa günlük hareketler esnasındaki ani ve özensiz davranışlar sebep olabileceği gibi bu uyuşma ve ağrılar damar tıkanıklığının habercisi de olabilir.

Sol kol uyuşması;

Kan pompalanmasının vücutta izlediği yol nedeniyle damar tıkanıklıkları kendilerini genellikle sol kol uyuşması şeklinde hissettirir. Bu uyuşmanın hissedilmesi halinde acilen doktora danışılmalıdır. Çünkü kol uyuşması rahatsızlıkları damar hastalıklarının yanı sıra kalp hastalıklarında da gözlenmektedir.

Sol kol şişmesi;

Kol şişmesi kaza ve darbelerden kaynaklanmıyorsa kan pıhtılaşması ve damar tıkanıklığından kaynaklanıyor olabilir. Damar tıkanıklığı genellikle yaşlı kişilerde görülmektedir. Gençlerde görülme oranı ise yaşlılara göre % 10’dur. Tıkanıklık hangi damarda yaşanıyorsa kişinin o bölgesindeki uzuvlarında şişme yaşanmaktadır. Örneğin tıkanma sol taraftaki damarlarda yaşanıyorsa sol kol şişmesi görülmektedir. Gözle görülen şişmelerin dışında kişilerin iç organlarında da şişme yaşanmaktadır. Bu durum ise kişinin bütün vücut dengesini bozmakta beyin fonksiyonlarını etkilemektedir.

Damar tıkanıklıkları sigara içen kişilerde ve kilo problemli olan kişilerde sıklıkla görülmektedir. Bu kişilerin önlem amaçlı olarak düzenli aralıklarla doktor kontrolünden geçmesi uygundur.

Koldaki şişliğin tedavisi;

Kol şişmesi süresi uzuyorsa acil olarak doktora gidilmelidir. Bu hastalıkta günlerin önemi oldukça büyüktür. İlk günlerde anlaşılması halinde kan sulandırıcı ilaçlarla pıhtılaşmanın önüne geçilerek kısa süreli bir tedavi ile sonuç alınabilmektedir. Koldaki şişliğin tedavisi aşamasında kişiler mutlaka doktor tavsiyelerine uymalı, ilaçlarını doktor kontrolünde kullanmalıdır. Kan sulandırıcı ilaçlar sürekli pıhtılaşma sorunu yaşayan kişilerin hayatlarını boyunca kullanmaları gereken ilaçlardır. Bu tedavi esnasında kullanılan ilacın dozu önemlidir.

Ancak uzun süreli şişliklerde cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Eğer şişlikler birkaç aydan daha uzun süreliyse stend takma yöntemi ile damarlar açılmaktadır.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir