Koltuk yıkama işleminde kullanılacak temizlik ürünlerinde nelere dikkat edilmelidir?

Koltuklar insan hayatının birçok yerinde kullanılan eşyalar arasındadır. Hemen hemen her an kullanımda olan koltuklar zamanla birçok etkenden dolayı kirlenmektedir. Kirlenen koltuklar görünüm olarak hoş olmamakla birlikte sağlık açısından da sorun teşkil etmektedir. Kirlenen koltukların kumaşında bazı sağlığa zararlı mikroorganizmalar yaşamakta ve üremeye devam etmektedir. Sağlığa zararlı olan bu mikroorganizmaların koltuktan uzaklaştırılması ve koltuğun eski görünümüne kavuşması için koltuk yıkama işlemi yapılmalıdır. Koltuk yıkama işlemi makineli koltuk yıkama ve makinesiz koltuk yıkama olmak üzere iki farklı biçimde yapılabilmektedir.koltuk yıkama kullanılan temizlik ürünleri, hangi temizlik ürünleri ile koltuk yıkanır, koltuk yıkama işlemi yapma

Makineli ya da makinesiz olarak yapılacak koltuk yıkama işlemlerinde temizlik sıvıları kullanılmaktadır. Temizlik yapılırken kullanılacak temizlik ürünleri bazı noktalara dikkat edilerek seçilmelidir. Koltuk yıkamak için kullanılacak temizlik ürünleri seçilmeden önce yıkanacak koltuğun kumaş türü belirlenmelidir. Çünkü her temizlik ürünü her koltuk kaplaması yapılan kumaş ile kullanılamamaktadır. Yıkacak koltuğun kumaşı belirlendikten sonra satın alınacak temizlik ürünlerine karar verilmelidir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken nokta satın alınacak temizlik maddesinin kumaşa zarar vermeyecek içerikten oluşmasıdır. Koltuk kumaşını yıpratacak, rengini solduracak nitelikte olan temizleme maddeleri yerine daha yumuşak formüllerden oluşan temizleyiciler tercih edilmelidir.

Koltuk yıkama ürünü alırken dikkat edilmesi gereken diğer bir etkende satın alınacak ürünün leke çıkarma gücünün kuvvetli olmasıdır. Leke çıkarıcı etkisi bulunana temizlik ürünleri temizlik sırasında daha az çabayla daha etkili bir temizlik yapılmasını sağlamaktadır. Bu sebeple temizlik ürünü satın alınırken mutlaka leke çıkarı etkisinin bulunmasına dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra satın alınacak temizlik ürünün güzel kokmasına da dikkat edilmelidir. Çünkü koltuk yıkama işlemi sonrasında temizlikte kullanılan maddelerin kokusu uzun bir süre koltukların üzerinde kalmaktadır. Güzel kokmayan temizleyiciler ile yapılacak bir işlem rahatsız edici bir hal alabilmektedir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir