Kuru, Yağlı, Karma Ciltler İçin Bakım Önerileri

Uzun ve ciddi gayret isteyen sürece, doğal yöntemlerle yapılan tedaviler sahiptirler. Kişiden kişiye bu yöntemlerin uygulanış şekli ve sonucu değişiklik gösterebilmektedir. Bir yöntem bir kişide mükemmel bir etki gösterirken bir başkasında işe yaramayabilir. Kişilerin cilt yapılarını tam anlamı ile tanımıyor olmaları bu durumun esas sebebidir.kuru cilt bakımı, yağlı cilt bakımı, karma cilt bakımı

Genel üç başlıkla aşağıda kategorize edilen cilt yapıları ile ilgili bilgi verirken unutulmaması gereken bir şey vardır; çekirdekten koca çınara kadar bir ağacın farklı dereceleri vardır. Yağlı cilt denilince yağlanmanın azlığı ve çokluğu önem taşır. Aynı biçimde kuru ciltte bu şekildedir. Doğru bir şekilde cilt yapısı analiz edilmeli ve ayarlama o şekilde yapılmalıdır.

Zaten az olan ve yetersiz salgılanan deri altı salgıları (sebum), kuru ciltlere bakım yapılırken tamamen yok edilmemeli ve ikame etkisi gösterici maskeler ve bakım ürünleri ile desteklenmelidir. Argan yağı ve zeytinyağı bu ürünlerden en belirgin ve en etki gösterenidir.

Aşırı salgının yol açtığı enfeksiyon ve gözeneklerin tıkanması yağlı ciltlere bakım yaparken beraberinde bir zincir gibi ilerleyen lekeler, siyah noktalar ve sivilce izleri gibi problemlerin giderilmesine gayret edilmelidir. Kil maskesi, yağ arındırıcı cilt maskelerinden en çok kullanılanıdır.

Yağlanmanın yoğun olduğu T bölgesi ve kuru sayılabilecek yanak kısımlarının, karma ciltlerde dengeye getirilmesi hedeflenmelidir. Bir tarafı nemlendirip yağlı olan kısımların da korunması gerekir. ya da tam tersi yağlı kısımların arındırılması esnasında kuru cilt lokasyonlarının tahriş edilmemesi gerekir.

Bu türlerden farklı olarak bununla birlikte vücudun herhangi bir yerinde yaşana metabolik sorunlar da cilde yansır. Ya da en iyimser tavır metabolizmanın durağanlığı ya da hızı farklı bir cilt yapısı ve problemine sahip olmanıza neden olabilir. bu sayılan tüm farklılıklar ve cilde yansımaları değişik biçimlerde cilt kombinasyonları ve her cilde etki eden doğal yöntemlerin farklı etki göstermesine neden olur.

Sadece doğal yöntemlerle yapılan tedavide bu farklılıklar sınırlı değildir. Kişiden kişiye doktorların uyguladıkları tedaviler de farklı etki gösterir. DNA’daki farklı dizilim, tüm farklılığın esas nedenidir.

Elma sirkesi ve gül suyuyla doğal tonik

Gülün içerisinde yer alan mucizevi yağlar ferahlatıcı, temizleyici ve canlandırıcı etkiye sahiptir. Yorgun ciltlerde özelikle ve makyaj ve cilt temizlemek için de kullanılabilir.

Malzemeler

–       1 kg kuru gül yaprakları

–       20 ml üzüm sirkesi

–       10 ml gülsuyu

Not: Ölçüler oran biçiminde verilmiştir. Kişisel ihtiyaca göre arttırılabilir.

Yapılışı: Sirke yapanlar bilgi sahibidir; üzüm sirkesini gül yaprakları üzerine döküp cam bir kavanozda bir süre bekleyin (15 gün kadar) ve çıkarıp bir tülbentle süzün. Gül suyunu da elde ettiğiniz suyun üzerine ekleyip tonik olarak kullanabilirsiniz.

Gün boyunca cildiniz takındığı mimikler ve kullandığınız bakım ürünlerinin cilt kasları üzerindeki istemsiz kasılmaları nedeni ile yorulmaktadır. İlerlen dönemlerde bu yorgunluk kırışıklık, sarkma, sivilceler, kaz ayakları ve lekeler başta olmak üzere birçok cilt sorununu miras bırakabilmektedir. Genel bakım olarak diğer yandan addedebileceğimiz uygun kilo oranınızın devamlı stabil kalması ve egzersiz alışkanlıklarının ihmalinden dolayı cilt sarkmaları ve kasların kendini salmasından dolayı bakımsızlık ya da sorunlar görülebilir.

Hem güzelliğinizin korunması hem de genel sağlığınızın korunması adına bu nedenle kişisel bakım önemlidir. Karşılaştığı tüm olumsuz etkenlere karşı cildiniz tek başına mücadele edemez. Cildinizin bu noktada gün sonunda temizlenmesi, gözeneklerin rahatlatılması ve uyarılması gerekmektedir. Hatta doğal besleyicilerle mümkünse beslenmesi de gerekmektedir. Doğal maddelerle bu anlamda hazırlanacak tonikler en mükemmel cevabı ihtiyacınıza yönelik olarak sunmaktadır.

Hem cildinizin temizlenmesini sağlayacak hem de içeriğinde yer alan salisik asit ve diğer asit türevleri ile cildinizin gözeneklerini cildinizi tahrip etmeden açacak hem de cildinizin gerginleşmesini sağlayarak üst tabakadaki zayıflayan hücreleri besleyecektir.

Yağlı cilt: Deri altı bezlerde bu tür ciltlerde normalden fazla salgı yapar ve oldukça gözenekler geniştir. Hem bakteriyel olayların hem de sivilcelerin yoğun çıkmasına gözeneklerin geniş olması ve yağlanmanın yoğunluğu neden olur. Yağlı ciltlerde bu nedenle iki kademeli temizleme işlemi yapılmalıdır.

Kuru cilt: Bu tür ciltler deri altı bezlerinin salgısının yetersiz olduğu için alkolsüz tonikler ile temizlenmelidir.

Karma cilt: Hem kuru hem de yağlı ciltlere ait özelliği bu cilt tipi de gösterir. Oldukça bakımı zor olan bu cilt tipinde kullanılacak bakım ürünlerinin de kimi zaman ayrı olması ve farklı lokasyona kaydırılmaması gerekir. Özellikle eğer toniklerle cilt temizliği mümkün değilse alkol içeriği düşük hatta alkolsüz olan ürünler kullanılmalıdır.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir