Kuzey Batı Derbisi

Kuzey Batı derbisi yani Liverpool Manchester United derbisi birçok kişiye göre İngiltere’nin en önemli derbisi. Aslında bu derbiyi en ön plana çıkmasında payı olan isim ise Sir Alex Ferguson. Çünkü Alex Ferguson öncesi Liverpool İngiltere’de kazandığı 16 şampiyonlukla tartışmasız bir şekilde İngiltere’nin en büyük kulübüydü. Fakat Ferguson sonrası Manchester United şampiyonluk sayısını 7’den 20’ye çıkarmış ve Ferguson görevi bıraktığında 20-18 gibi bir üstünlükle Manchester United’ı İngitere’nin en çok şampiyon olan takımı yapmıştır. Zaten Ferguson da görevi bıraktıktan sonra yaptığı açıklamada Manchester United’da yapmış olduğu en büyük başarının Liverpool’un önüne geçmek olduğunu belirtmiştir.kuzey batı derbisi, kuzey batı derbisi nedir, kuzey batı derbisi ne demek

Yani Alex Ferguson’la birlikte Liverpool’un rakipsizliği son bulmuştur. Birçok kişiye göre de Liverpool’un 2019-2020 şampiyonluğundan önce tam 30 sene şampiyonluk beklemesinin en önemli sebebi Alex Ferguson’un oluşturmuş olduğu üstünlüktür. Böylece Liverpool afallamış ve ligde uzun süre şampiyon olamamıştır. Fakat işin Avrupa kısmına bakacak olursak da Liverpool Şampiyonlar Ligi kupasını müzesine 6 kez götürerek bu alanda rakibi Manchester United’in 3 şampiyonluk önündedir. Son Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunu 18-19 sezonuyla Klopp yönetiminde almıştır. Klopp’un teknik direktör olmasıyla Liverpool da o özlenen günlerine dönmüştür fakat bu kez de Manchester United o günlerden uzak bir halde.

İki takım ilk olarak 28 Nisan 1894 tarihinde karşı karşıya geldiler ve bu mücadeleyi 2-0 Liverpool alırken iki takım arasındaki en farklı galibiyet 1895 yılında oynanan ve Liverpool’un 7-1 kazandığı maç olarak tarihe geçti. Bu derbilerde en çok forma giyen isim de Manchester United’ın efsane ismi Ryan Gigs olmuştur. İki takım 183 kez karşı karşıya gelirken bu maçlarda Manchester United sahadan 71 kez mutlu ayrılırken Liverpool ise 61 kez sahadan gülerek ayrılan taraf olmuştur. 51 mücadele ise beraberlikle sonuçlanmıştır. Bir diğer ilginç durum ise bu derbinin genellikle gündüz saatlerinde oynanmasıdır. Bunun sebebi de taraftarın maç öncesi çok fazla alkol tüketmesinin önüne geçmek ve bu sayede taraftarlar arasında çıkabilecek gerginliği minimum seviyeye indirmek.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir