Laminasyon Makinesi Ne İşe Yarar?

Birbirinden farklı katmanları birbirine yapıştırmak için laminasyon makineleri kullanılmalıdır. Ayakkabı, kılıf, motif, iç ve dış giyim gibi alanlarda hizmet vermektedir. Farklı yüzeylere ısı, basınç ve yapıştırıcılar uygulanıp bir araya getirilerek tek bir katman haline getirilmesinde laminasyon makinesi başrol oynamaktadır. Lamine ibaresi geçen tüm malzemelerde laminasyon makinesindeki işlemler uygulanmıştır. Tekstil sektöründe birbirinden farklı kumaş parçaları laminasyon makinesi sayesinde bir araya getirilerek istenilen modelini ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Ayrıca malzemelerin dayanıklılığını arttırmak için mdf veya suntaların yüzeylerine de laminasyon işlemleri uygulanabilir. Laminasyon makineleri matbaa ve baskı sistemleri en çok kullanılan sektörler arasında yer almaktadır. Mekan baskıları, kartvizitler, fotoğraflar vs. gibi uygulamalarda laminasyon makineleri kullanılmaktadır. Görünümlerine daha canlılık katan laminasyon makinelerinin en büyük tercih edilmesindeki etken de budur. Laminasyon makinelerinde birisi altta birisi üstte olmak üzere 2 adet merdane bulunmaktadır. Alt kısımda bulunan merdanenin hemen altında sürekli temas eden yapıştırıcı hazne bulunmaktadır. Alttaki yapıştırıcı hazneden sürekli yapıştırıcı temin eden merdane döner biçimde çalışarak üstte merdaneye ayarlanan yakınlığa göre yapıştırıcı aktarmaktadır.Laminasyon makinesi nedir, Laminasyon makinesi neye yarar, Laminasyon makinesi fiyatları

Soğuk Laminasyon Makinesi

Tutkal kullanmadan laminasyon işlemlerini gerçekleştirmek istiyorsanız soğuk laminasyon makinelerini kullanabilirsiniz. Tutkala bağlı olmayan bir yapıştırıcı ve plastik filmlerden oluşan laminasyon makinesi destek kalktığı zaman, yapıştırıcı malzeme üzerine direkt olarak yapışarak işlemi gerçekleştirmektedir. Genellikle kaplama malzemesi olarak selefon kullanılır ancak yapılan baskının tekniğine ve kullanılan mürekkebin yapısına göre sıcak veya soğuk laminasyon makineleri kullanılmaktadır. Soğuk laminasyon makinelerinde ısıtma sistemi bulunmamaktadır. Ayarlanabilen merdane aralarındaki boşluklar sayesinde istenilen işlemler en uygun şekilde yapılabilmektedir.

Sıcak Laminasyon Makinesi

Sıcak laminasyon makinelerinde sıcaklık ayarı ayarlanarak yapıştırıcıya ihtiyaç duyulmamaktadır. Manuel kullanımları olmayan sıcak laminasyon makinesi otomatik olarak işlemleri gerçekleştirmektedir. Sıcak laminasyon makinesinde genellikle selefon malzemeler kullanılmaktadır. Laminasyon makinelerinin fiyatları da boyutlarına göre değişkenlik göstermektedir. A4 boyutundaki bir laminasyon makinesi ortalama 300 ila 500 TL arasında değişkenlin gösterirken daha büyük boyutlarda olan laminasyon makineleri 10.000 TL gibi bir fiyata sahip olabilirler. Kullanacağınız ofis veya işyerlerine göre boyutunu iyi seçmeniz gereken laminasyon makinesi için biraz geniş alan lazım olabilir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir