League of Legends Nedir?

League of Legends yani kısaca LoL, Türkçesi Efsaneler Ligi anlamına gelen Riot Games oyun şirketi tarafından geliştirilen ve yayınlanan bir oyundur. 2009 yılı 27 Ekim tarihinde ‘’League of Legends: Clash of Fates’’ adı altında piyasaya ilk oyununu çıkaran Riot Games oyunda bulunan haritayı Warcraft 3’ten esinlenerek tasarlamıştır. Oyunun baş tasarımcısı, DOTA (Defense of the Ancients) oyununu da tasarlamış olan yazılımcı ve grafik uzmanı Steve Feak’tir. League of Legends MOBA türü stratejik bir oyundur.league of legends ne demek, league of legends oynamak, league of legends nasıl oynanır

Üç boyutlu kuş bakışı olarakta adlandırılan bir bakış açısı (kamera yolu) ile oynanır. Üç adet oyun modu bulunur. Bunlar: Aram, Sihirdar Vadisi ve Taktik Savaşlarıdır. Taktik Savaşı modunda belirli kartları ve altını kullanarak geliştirdiğiniz kahramanlar ile rakibi alt etmeye çalışırsınız. Sihirdar Vadisi ve Aram modunda ise her biri beşer kişiden oluşan iki takım birbirlerinin kulelerini yıkarak oyunu kazanmak için savaşırlar.

Oyunumuzda 153 adet güncel olarak şampiyon bulunmaktadır. Şampiyonlar Saldırı gücü, yetenek gücü, tank, destek ve hibrid olarak 5’e ayrılır. Şampiyonlar güçlerine göre koridorlara dağılırlar.

League Of Legeds Metası

League of Legends’ta oyuncuların tecrübelerine bağlı olarak belirlenmiş ve haritaların özellikleri ile kalıplaşmış belli başlı şeyler vardır. Oyuncular tarafından benimsenir ve oynanır. Oyunda beş adet rol vardır. Bütün şampiyonlar bu rollere uyum sağlarlar.

  • Destek: Takıma adı üstünde destek çıkan ve sırtlayan oyuncudur. Alt koridorda durur. Takımın totem (görüş) ihtiyacını büyük oranda Destek oyuncusu sağlar. Nişancısını korumak en büyük görevidir çünkü nişancılar genellikle kırılgan karakterlerdir ve tek başlarına fight yapmakta zorlanırlar. Destek şampiyonu olarak büyük oranda tanklar veya büyücüler tercih edilir. Yani kısaca başlıca görevleri takımı korumaktır.
  • Alt Koridor (Nişancı): Takımın ana hasar yükünü çoğunlukla Nişancı karşılar. Destek oyuncusu ile birlikte alt koridorda oynar. Eski sezonlarda bu pozisyonda nişancılar çok tercih edilse de artık saldırı gücü ve büyü hasarı kullanan oyuncularda mevcut.
  • Orta Koridor: Takımın nişancısı ile eş değer bir hasarı vardır. Yüksek hasar yüklerine sahiptir. Genel olarak suikastçılar ya da kontrol büyücüler seçilmektedir.
  • Ormancı: Orman yaratıklarını öldürerek güçlenir ve level atlar. Koridorlara baskın potansiyeli yüksek, mobil ve tank olan karakterler seçilir.
  • Üst Koridor: Bu koridordaki oyuncu genellikle takım savaşında herkesi korur ve canı, zırhı yüksek olduğu için ölmekten kaçınmaz. Genellikle tank karakterler seçilir. Diğer koridorlara uzak ve yürüme hızları yavaş olduğu için Işınlan da tercih ederler.

League Of Legends Nasıl İndirilir?

League of Legends, Riot Games oyun şirketi tarafından geliştirilen ve yayınlanan bir oyundur. Oyun yayınlandığı ilk günden beri kendi resmî sitesinde yayınlanmaktadır. Üstelik oyunumuzun Mobil üzerinden oynanan Taktik Savaşları ve kendi normal hali de bulunmaktadır. Oyunu indirmek için resmî sitesine giriş yaptıktan sonra kayıt oluyoruz ve otomatik olarak oyunumuz kurulmaya başlıyor. Mobil sürümlerini de Google Play Store ve App Store üzerinden aratarak indirebilirsiniz.

League Of Legends Ücretsiz midir?

League of Legends 2009 yılından bugüne kadar bütün oyunculara hitap etmek için ücretsiz bir oyun olmuştur. Oyun içerisinde yer alan Şampiyon kostümleri, simgeler ve karakterleri kendi isteğiniz doğrultusunda Riot Puanı ile satın alabilirsiniz.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir