Menopoz Nedir?

Menopoz kelimesi Yunanca durmak anlamına gelmektedir. İnsan doğar, büyür, cinsel olgunluğa erişir ve doğum yapar. Menopoz da yaşamın devam eden olguları gibi her kadının yaşayacağı bir süreçtir. Menopoz genel olarak doğal akışta 45-55 yaşlarında başlar. Ancak aşırı stres genetik faktörler veya bazı hormonel değişikliklere bağlı olarak daha erken yaşlarda başlayabilir. 45 yaşından önce görülen menopozlara erken menopoz adı verilir. Bazı kadınlarda 35 yaşlarda bile menopoz görülmektedir. Peki, menopoz nedir? Menopoz yumurtalıklardaki overler miktarının azalıp östrojen üretiminin azalmasıdır. Östrejen üretimi kesildiğinde yumurtalıklar küçülür ve adet döngüsü biter. Menopoza giren kadınların bu etkenlere bağlı olarak doğurma ve üreme yetileri de biter.menopoz belirtisi, menopoz tedavisi, menopoz nedir

Menopoz Süreci Nasıl Başlar?

Menopoz pat diye başlamaz. Bu bir süreçtir. Tüm bu etkenler yavaş yavaş başlar. Örneğin adet gecikmeleri sıklaşmaya başlar ve bazı aylar adet olmamaya başlar. En son adet kanamasının olduğu ay artık menopozun başladığı ay olarak ifade edilir. Menopoz başladığı tarihten yaşlılığa kadar geçen süreçte yaklaşık 7-8 sene devam eder. Adet görüp henüz menopoza girmeyen kadınlarda yumurtalıkların alınması gibi ameliyat sonrasında da menopoz başlar. Bundan sonraki süreçte artık menopoz bitmiş olur. Bu yeniden adet olacağınız veya üreme olacağı anlamına gelmez. Menopoz kadınlar için zorlu bir süreçtir. Hem psikolojik anlamda hem de fizyolojik anlamda bazı rahatsızlıklara neden olur.

Menopoz Sürecinde Yaşanılan Rahatsızlıklar Nelerdir?

Menopoz sürecinde psikolojik olarak depresif bir ruh hali yaşanabilir. Kadınlar artık gençliklerini ve üreme yetilerini kaybettikleri için farklı bir ruh haline bürünebilir. Ateş basmalar menopozda olanların en çok şikâyet ettiği durumların başında yer alıyor. Gerginlik, sinir hali ve geceleri uyuyama veya sık sık uyanma hali de bu süreçte yaşanan durumlardır. İştah artışı ve buna bağlı olarak da şişmanlama kadınların en çok şikâyet ettikleri durumların başında yer alıyor. Baş ağrısı, baş dönmesi, nabızda artış, yorgunluk, dikkatsizlik ve cinsel istekte azalma menopozdaki kadınların yaşadıkları problemlerdir. İleriki süreçte kemik erimesi de yaşanabilir. Menopoz sürecini daha kolay atlatmak için tedavi yöntemleri vardır.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir