Mide Küçültme Ameliyatının Faydaları

Hareketsiz ortam, aşırı stres ve dengeli ve düzenli beslenmeme sonucu alınan birikmiş kilolar; önlem alınmadığı zaman sağlığı tehdit ederek vücudu olumsuz etkileyecek oranda fazlalaşır. Günlük telaş içinde alınan kiloların farkında olamayınca ya da farkında olunsa dahi bu durumu düzeltmek için emek harcanmadığında kişiler zamanla üst üste aşırı kilo problemi ile uğraşmaya başlarlar.mide küçültme ameliyatı, mide küçültme ameliyatı yapımı, mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır

 Kilo alan kişinin öz güveni azalır, mutsuz olur, hayat kalitesi düşer ve şişmanlık neticesinde obeziteye bağlı hastalıklara yakalanma riski artar. İnsanlar her ne kadar kilo vermek isteseler de egzersiz yapabilecek fiziksel şartlar bulunmazsa bu yöntem hiçbir işe yaramaz. Diyet yapmak isteseler dahi yeterince kararlı olamazlarsa asla kilo veremezler. Özellikle psikolojik olarak da travmalar yaşanmaya başlayan aşamada kişi kendini çıkmaza sokar.

 İşte bu noktada mide küçültme ameliyatı denilen operasyon o kişilerin yardımlarına koşmaktadır. İnsanların aklına mide küçültme ameliyatı denildiğinde sadece tüp mide ameliyatı gelse de, aslında mide küçültme ameliyatları midenin şeklini geçici olarak ya da kalıcı olarak küçülten cerrahi operasyonların tamamının genel adıdır. Bu ameliyatın yapılabilmesi için hastanın doktor tarafından belirlenmiş belirli bir kiloya düşmesi, kendini psikolojik olarak hazır hissetmesi ve ameliyata karar vermiş olması gerekmektedir.

Tabii ki mide küçültme ameliyatı yapımı amacı az besin alarak kilo verilmesini sağlamaktır. Ayrıca besin emilimini veya besin alımını kısıtlamaktır. Bu amaçla çeşitli mide küçültme ameliyatları yapılmaktadır. En sık karşılaşılan tüp mide ameliyatı, mide kelepçesi ameliyatı, gastrit bypass bunlardan bazılarıdır.

 Mide Küçültme Ameliyatı Riskli Midir?

 Mide küçültme ameliyatının da her cerrahi operasyonlar gibi riski bulunmaktadır. Kanama yapma, enfeksiyon kapma, gastrointestinal sızıntı, kan pıhtılaşması, akciğer veya hava yolu sorunları, anesteziye karşı reaksiyon gelişmesi gibi riskler mevcuttur.

 Ameliyat Sonrası Kilo Vermek Ne Kadar Zaman Alır?

Kilo verme işi 1 ile 2 sene devam etmektedir. Ameliyat sonrası en hızlı kilo verme dönemi ilk 6 ay içerisindedir. Bu ameliyatla hastalar aşırı olan kilolarının ortalama olarak yüzde 50’sinden fazlasını vermektedirler. Her hastada olmasa da hastaların yüzde 5’inde kilo verme döneminden sonra 10 kg kadar kilo alma görülebilir. Ancak kurallara uyulduğu takdirde bu risk çok daha azdır.

 Bu yüzden mide küçültme ameliyatı yapımı operasyonunun hem süresinin kısa olmasından, hem de daha basit bir ameliyat olmasındandır. Bu ameliyatta bağırsaklarla ilgili bir işlem yapılmadığından bağırsaklarla ilgili bir problem asla yaşanmaz. Yine bu ameliyat sonucunda ömür boyu vitamin ve mineral takviyesi gerekli olmaz. Çok olumlu ve başarılı sonuçlar verdiğinden ve bu yöntem obez hastalar tarafından sıkça tercih edilir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir