Milli Bayramlarımız Neler?

Milli bayramlar küçük yaşlardan itibaren kutladığımız ve kutlamaya devam edeceğimiz bayramlardır. Bu bayramların her birinin farklı önemi bulunmaktadır ve bir milletin bugünlere gelmesinde çok önemli rolleri bulunmaktadır. Şimdi bu bayramları inceleyelim.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Kurtuluş Savaşı bildiğiniz üzere günümüz Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması için yapılan bir savaştır ve bu savaş neticesinde düşman askerlerin işgalindeki ülkemiz Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafında kurtarılmıştır. 23 Nisan 1920’de Kurtuluş Savaşı’nın daha iyi organize edilmesi için Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır. Atatürk 1927’de bu anlamlı günü hem Türk çocukları hem de dünyadaki tüm çocuklar için bayram ilan etmiştir.milli bayramlarımız, türk milli bayramları, türk resmi bayramları

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

Yine Kurtuluş Savaşı için önemli olaylardan bir tanesi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmasıdır. 19 Mayıs gibi önemli bir tarih de hem Mustafa Kemal Atatürk’ü andığımız hem de onun çok değer verdiği gençliğin ve sporun bayramı olarak yer etmiştir.

15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü

15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye’de darbe girişimi oldu ve bu darbe girişimi halkın dik duruşuyla önlendi. Bu sebeple de o tarihten itibaren bu anlamlı gün Demokrasi ve Birlik Günü olarak kutlanıyor. Ayrıca milli bayramlar arasına en son eklenen bayramdır.

30 Ağustos Zafer Bayramı

Başkumandanlık Meydan Savaşı belki de Kurtuluş Savaşı’nın en önemli savaşıdır. Bu savaşla birlikte topraklarımızı geri kazanmaya ve uzun yıllardır kötü giden makus talihimizi yenmeye başladığımız zamandır. 30 Ağustos 1922’de bu savaşın kazanılmasıyla birlikte Kurtuluş Savaşı resmi olarak bitmese de düşman askerler artık bu savaşın kazananın biz Türkler olduğunu kabul etmeye başladı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim 1923’te Türkiye Büyük Millet Meclisi resmen cumhuriyeti ilan ettiğini açıkladı ve o günden itibaren ülkemiz cumhuriyet ile yönetiliyor. Tabii ki böyle anlamlı bir günün milli bayram olmaması da düşünülemez. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği o meşhur Nutuk’unda Atatürk bizzat 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın ülkemiz için en önemli bayram olduğunu da açıklamıştır.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir