Modern yaşam erkek kısırlığını nasıl etkiliyor?

Teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan çeşitli yenilikler ve alışkanlıklar, erkeklerin üreme sistemini olumsuz etkileyebilmektedir. Hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelen cep telefonları, bilgisayarlar; Özellikle hazırlanmış besinler ve stres başta olmak üzere pek çok faktör hücresel yapıları ve konumları nedeniyle erkeklerde sağlıklı üremeyi olumsuz etkiler. Araştırmalar, kısırlık vakalarının kadınların yüzde 40’ında, erkeklerde yüzde 60’ında görülmeye başladığını gösteriyor.modern yaşam ve kısırlık, erkek kısırlığı, erkek kısırlığının sebepleri

Kısırlık nedir?

Kısırlık, yıl boyunca korumasız kalmasına rağmen çiftlerin çocuk sahibi olamamasıyla açıklanmaktadır. Sperm, hızlı bölünme ve üreme ile oluşur. Böylesine hızlı büyüyen bir yapı, dış etkenlere çok daha duyarlı hale gelir. Sperm üretimi bozulabilir, deformasyon, azalmış sperm canlılığı veya azalmış sperm sayısı oluşabilir. Ayrıca vücut dışındaki skrotum, testisin daha açık olmasını ve olumsuz dış etkenlere karşı duyarlı olmasını sağlar. Testislerin sperm üretmek için 35 derece ısıya ihtiyacı vardır. Bursa duvarı tamamen kas olduğu için sıcak havalarda gevşer ve testisleri vücut ısısından korur. Soğuk havalarda testisleri daraltmak ve vücuda yaklaştırmak için vücut ısısını kullanır. Bu fonksiyon sayesinde 35 derecelik bir sıcaklığı korumaya çalışan bir termostat görevi görür.

Sigara içmek kısır yapar mı?

Sağlığımız için hayatımıza dahil edilmemesi gereken sigaralar ne yazık ki hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu alışkanlık erkek kısırlığının yanı sıra birçok farklı hastalığa da neden olabilir. Sigara, özellikle ergenler arasında bir prestij unsuru olarak kullanılmaktadır. Ancak ergenlik, erkek çocukların testis geliştirdiği, hücrelerin bölündüğü, çoğaldığı ve üretime başladığı dönemdir. Bu süreçte sigaranın olumsuz etkileri kısırlığa neden olabilir. Sigara içen her kişi kısır sayılmasa da bilimsel olarak kanıtlanmış bu olumsuz alışkanlıktan kurtulmak gerekir. Ayrıca prestij için sık sık içilen puro ve nargile tüketimi kısırlığa neden olabilir. Sigara ve benzeri ürünlerde bulunan nikotin; Damarlar daralır, bu da damarlar tarafından beslenen bölgenin yeterli oksijen ve glikoz almasını engeller.

Kötü yemek DNA’yı yok eder

Değişen bir dünya, yoğun bir profesyonel ve sosyal hayatı, hızlı tempoyu, diyeti ve kuralları değiştiriyor. Günümüzde kızartma bazlı hazırlanmış yiyecekler sıklıkla tüketilmektedir. Bu besinler vücutta aşırı oksidatif türev üretimine neden olur. Vücutta oksijen yetersiz yanarsa, daha fazla peroksit açığa çıkar ve bu da yaşlanmayı etkiler. Bu maddeler belli bir miktarda kaldıklarında spermin kalitesini yükseltirler, fazla olması halinde bu kaliteyi bozar ve DNA kırılmasına neden olur. Bir çalışma, çocuksuz erkeklerin menisinde çocuklu erkeklere göre yüzde 50 daha fazla oksidatif türev buldu. Bu maddeler özellikle mangal ateşinde artar. Sağlıklı bir diyet faydalıdır. Günde iki fincandan fazla endüstriyel kahve içmek de erkek kısırlığını artırır.

Spor yaparken dikkatli olunmalıdır.

Egzersiz sırasında kas kütlesini artırmak ve yağ oranlarını düşürmek için kullanılan steroid hormonların ve sentetik androjenik maddelerin aşırı kullanımı sperm kalitesini bozar. Bu maddeler beynin testisleri uyaran merkezleridir: “Yeterli testosteron var, göndermeyin!” şeklinde uyarıyor. Böylece testosteron üretimi azalır. Bununla birlikte, testisin sperm üretmek için testosterona ihtiyacı vardır. Spor salonunda egzersiz yaptıktan sonra her gün saunaya gitmek de testisleri olumsuz etkileyebilir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir