Organik helal gıda şirketleri sertifikası

Helal gıda olarak nitelendirilen ürünler, yalnızca değerlendirme sürecindeki içinizi rahatlatacak kriterlere sahip oluşu ile değil, çeşitliliği ile de Müslüman ülkelerde kalabalık bir Pazar oluşturuyor. Helal kavramı İslami koşullara uygun bir üretim, nakliye, depo ve paketleme süreci içerirken organik helal gıda şirketleri sertifikası ise helallik kavramında bir alt tür oluşturuyor.helal gıda sertifikası alma, helal gıda sertifikası için gereken belgeler

Helal gıda kavramına uygun ürünler

Helal gıda yelpazesi oldukça geniş olmakla birlikte birçok damak tadına uygun ürünü içeriğinde barındırıyor. Et ve et ürünleri bu gıdalar arasında en çok hassas ürün çeşidi olmakla birlikte, helal gıda kavramına yalnızca İslam hukukunca helal sayılan hayvanlar olması değil hijyenik olması da dahil edildiğinden sebze, meyve hatta su ve çok daha fazlası da helal gıda pazarında yerini alıyor.

Organik helal gıda kavramı

Helal gıda kavramı düşünüldüğü gibi yalnızca özel kesime sahip helal hayvan türlerinin etlerinden oluşan değil, büyük bir çeşitlilik ağına sahip bir ürün pazarını oluşturuyor. Organik helal gıda şirketleri sertifikası sayesinde bu ürünleri pazarlarken, dahil oldukları süreç belirli aralıklarla da kontrol ediliyor.

Çünkü helal kavramı içerisinde insan sağlığına zarar vermeyen ürün olması da bir kriter olarak yer alıyor. Organik olmayan ya da pis diye nitelendirilen ortamlarda üretilen ürünler bu sertifikalandırma sürecinde başarısız olurken, başarılı ürünlerin içerisinde meyve suyu, su, kuru yemiş, boya, hayvan yemi gibi birçok gıda yer alıyor.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir