Ortodonti tedavisi kimlere uygulanır?

Ortodonti tedavisi diş ve ağız yapısında eğrilik, çarpıklık ve yapısal bozukluk olan herkeste uygulanabilir. Ortodonti zaten bu alanda bilimsel araştırmalar yapıp tedavi olanakları geliştiren bilim dalıdır. Halk arasında diş teli tedavisi olarak bilinen bu tedavinin adı aslında ortodontidir. Bu tedavi sürecinde dişlerde yalnızca estetik tedavi değil sağlık tedavisi de yapılmış olur. Ortodonti tedavisi diş hekimine gittiğiniz ilk gün başlar. Ağız yapınız incelenir, herhangi bir çürük, apse, iltihap veya diş eti rahatsızlığı olup olmadığına bakılır. Çünkü bu tedaviler yapılmadan diş teli tedavisine başlanması mümkün değildir. Bütün bu tedavilerin ve incelemelerin yapılmasının ardından ortodonti tedavisi başlatılır.ortodonti

Hasta için en doğru yöntemi seçmek gerekir. Ağız yapısı ve dişteki eğriliğin boyutu da tedavi yönteminin belirlenmesinde en büyük etkendir. Hastanın estetik kaygıları da göz önünde tutulmalıdır. Bazı hastalar metal braketlerin ağzında görünmesini istemezler. Bunun için daha estetik ve daha şeffaf diş teli modelini tercih ederler. Hekim de başka türlü önermediği takdirde istediğiniz yöntem uygulanır. Şu anda uygulanan ve hastalara sunulan modellerde dişteki bozuklukların düzeltildiği görülmüştür. Ancak teknoloji sürekli ilerliyor. Daha bu alanda kim bilir nasıl ürünler ortaya çıkacak. Ancak diş sağlığı ihmale gelmez. Diş teli yani ortodonti tedavisi gerçekten çok uygun fiyat seçenekleri ile yapılıyor. Bu fırsatları kaçırmayın ve ailenizde çocuklarınızda bu tür sıkıntılar görüyorsanız mutlaka bir diş hekimine gidin.

Ortodonti tedavisi her yaş gurubu için uygulanan bir yöntemdir. Günümüzde kadın erkek, genç çocuk herkes bu tedavinin sunduğu kolaylıklardan yararlanabilir. Hiçbir sağlık sorunu yaratmayacak bir uygulamadır. Yani diş teli uygulamasında yan etki gibi bir durum söz konusu değildir. Onun için diş yapısını beğenmeyen ve sorun olduğu hisseden herkes diş hekimine başvurmalıdır. Diş teli tedavisinde klasik ve indirekt tedavi olmak üzere iki yöntem uygulanır. Aslında farklı birkaç yöntem olsa da en çok tercih edilenler bu yöntemlerdir. İkisi de her hastaya uygulanabilir. Ancak hastanın bu durumdaki tercih ve istekleri de tedavide önem verilen bir konudur.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir