Ortodonti Tedavisi Uygulanabilen Hastalar

Ortodonti, dişlerdeki  çapraşıklıklar, alt ve üst çene arasındaki farklılıklar ve bozuklukları  ve dişlerdeki bazı bozuklukları tedavi eden ve düzelten diş hekimliği dalıdır. Başka bir deyişle  doğumdan itibaren ya da sonradan oluşmuş şekil bozukluğu olan diş veya çenelerin diş telleri veya benzeri çeşitli parçalardan meydana gelen alet veya cihazlarla tedavi eden alandır. Bu alanda uzmanlık yapan kişilere ise ortodonti uzmanı denmektedir.ortodonti tedavisi nasıl yapılır, ortodonti nedir, ortodonti tedavisi uygulanan kişiler

Ortodonti tedavisi yukarıda anlatıldığı gibi diş ve çene bozuklukları konusunda sıkıntı çeken herkese yapılabilir.  Fakat çocuklarda ortodonti tedavisi, kemiklerin yeteri kadar sertleşmiş yapıya sahip olmamasından dolayı daha kolay yapılabilmektedir. Çocuğun ilerleyen yaşlarda kemik sertliği artacağı için tedavi süresi uzayabilir. Çocukların gelişimi yönlendirebilir olduğu için çene bozukluklarında kullanılan bazı alet ve cihazlar ile yapı bozuklukları tedavi edilebiliniyor. Diş tedavisinde tanıyı erken yaşta koymak çok önemlidir. Çocuklar dişlerin gelişiminin başlaması itibarıyla dişlerinin kontrol edilmesi için kontrole gitmeleri gerekmektedir. Erken tanıyla normalin dışında bir durum varsa tespit edilirse, tedavi süresi daha kısalabilmektedir.

Büyüme ve gelişme döneminin sona ermesinin ardından çene bozuklukları için cerrahi destek gerekmektedir. Cerrahi destekli ortodonti tedavisi küçük yaşlarda yaşanan tedavilere göre çok daha sıkıntılı bir süreçtir.

Kişinin ortodonti tedavisi görüp görmemesi gerektiğini kendi başına anlaması mümkün değildir. Ağızda çapraşıklık veya dişlerin arasında büyük boşluklar olması ortodontik bozukluğun olmasına işarettir. Bununla birlikte çene bozukluklar, alt ve üst çenenin birbirine göre farklı konumlarda olması da kişinin diş hekimine veya ortodontistin muayenesine ihtiyacı olduğunu gösterir.

Bazı kişilerin diş eti bu tedaviye sonuç veremeyebilir. Sadece bu ortodonti tedavisine cevap verebilecek bireylere tedavi uygulanabilir. Yani tüm yetişkinlere ortodonti tedavisi uygulanamayabilir. Ayrıca estetik görüntüsünü bozmak istemeyen birey için farklı tedavi türleri de vardır. Uzun yıllar sadece metal diş teli tedavisi kullanılmaktaydı fakat diş hekimliğinde yaşanan gelişmelerle şeffaf porselen teller ve görünmez diş telleri ile görüntü açısından kişi kendini daha iyi hissedebiliyor.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir