Paranın Değer Kaybetmesi Nasıl Önlenir?

Paranın da her şey gibi belirli bir değeri vardır ve zamanla düşmektedir. Ancak paranın değerinin düşmesini önlemenin bazı yöntemleri bulunmaktadır. Bugün kenara koyacağınız bir paranın gelecek yıllarda kenara koyduğunuz değerde olmayacağını hatırlatmak isteriz. Çünkü enflasyon oranı değiştikçe fiyatlarda artış meydana gelirken paranın değerinde herhangi bir artış olmaz, aksine düşüş yaşanır.Paranın zamanda değer kaybetmesi, paranın zamandaki değeri, paranın değer kaybetmesini önleme

Paranın zamanda değer kaybetmemesi için yapılabilecek en basit şey paranın şeklini değiştirmek olacaktır. Paranın şeklini değiştirmekten kastımız onu bir yatırıma çevirmek ve böylece zamanda ileriye taşımaktır. Bugün elinizde 100 bin lira olduğunu ve bu paranın 10 yıl sonra dahi değer kaybetmemesi hatta değer kazanmasını istiyorsanız onu bir yatırıma çevirmelisiniz. Elinizdeki parayı bugün bir arsaya veya eve yatırırsanız bundan 10 yıl sonrasında bugün satın aldığınız ev 200-300 bin lira olur.

Mutlaka paranızı bir arsa veya eve yatırmanız gerekmez. Çünkü başka parayı koruma yolları da bulunmaktadır. Canlı hayvana vb. yapılacak yatırım da paranın zamanda değer kaybetmeden hayatına devam etmesini sağlar. Hisse senedi satın almak, bono satın almak vb. de bir başka paranın zamandaki değerini koruma yöntemleridir.

Paranızın değer kaybetmemesi için yapabileceğiniz bir diğer şey ise bankaya yatırmak olacaktır. Ancak bunu hiç tavsiye etmiyoruz. Çünkü bankanın vereceği faiz tutarı paranızın zamandaki değerini pek korumaz. Bunun sebebi de faiz oranlarının düşük olmasıdır.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir