Prematüre Bebek Bakımı

Prematüre Bebek Bakımı
Prematüre bebek bakımı hakkında sizleri bilgilendireceğimiz bu yazımız sayesinde doğru bebek bakımı hakkında da bilgi sahibi olmuş olacaksınız. Prematüre bebek yani 7. Ayında herhangi bir sebepten dolayı erken doğum olmuş bebeklerin doğum sonrasında hastanede kaldığı süreçte tüm gerekli bakımları doktorlar ve uzman bakıcılar tarafından yapılırken, eve taburcu edilen bu bebeklerin bakımı konusunda da çok hassas davranmak gerekecektir. Beslenmenin ana kaynağı yine anne sütü olmalı ve bebeğin acıkmasına fırsat verilmeden anne sütü ile beslenmesi muhakkak sağlanmalıdır. Anne sütünün yetersiz geldiği durumlarda yine doktorunuzla irtibatlı davranarak en kısa süre içerisinde anne sütü içeriklerine sahip ek gıdalarla takviye yapılmalıdır. Prematüre bebek bakımı, anne karnında bebeğin gelişimi tam anlamıyla sağlanamadığı için oldukça zor ve hassas bir süreçtir. Hem annenin hem de babanın bu konuda bilinçli davranmaları çocuklarının normal kabul edilen 3,5 kilogramlara ulaşması durumuna kadar devam etmelidir.

Prematüre bebek bakımı


Prematüre Bebeğin Büyümesinin Takibi Nasıl Olmalıdır?

Prematüre yani tam anlamıyla doğum gerçekleşecek düzeye gelmeden hayata erken merhaba diyen bebeklerin evlerine taburcu edilmelerinin akabinde büyümesinin takibi de düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Bilindiği üzere prematüre bebeklerde doğum 32.haftada gerçekleştiğinden ötürü, doğumundan sonra 2 ay yani 8 hafta geçmesinin sonrasında ancak yeni doğmuş bir bebek ile gelişim açısından aynı seviyelerde olacaklardır. Bu sürece kadar da baş ve boy ölçümleri düzenli bir şekilde yapılarak gelişimi takip edilmelidir.

prematüre bebek bakımı

Prematüre Bebeklerin Evde Bakımlarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Prematüre bebeklerin bakımı evde gerçekleşmeye başladığı andan itibaren annelerde daha fazla panik hali gözlemlenir. Genel itibariyle en çok endişe edilen konulardan biri bebeğin beslenmesinin yeterli olup olmadığı düşüncesidir. Prematüre bebekler eğer annelerini emmeye başladılarsa ve 15 dakikada bir emiyorlarsa emzirme ve beslenme konusu yolunda demektir. Fakat haftalık olarak kilolarının kontrol edilmesi önemlidir. Bunun yanı sıra prematüre bebek bakımı esnasında annenin kendisine ve dolayısıyla bebeğine üst solunum yolları rahatsızlıkları bulaşmaması açısından dikkat etmeleri gerekir. Örnekle izah etmek gerekirse nezle ve gripli kimsenin bebeğin yanına yaklaşmaması bu hassas süreçte önerilir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir