Sahte Pırlanta Yüzüğün Gerçek Pırlanta Yüzükten Farkları Nelerdir?

Pırlanta yüzük elbette en değerli ve özel takılardan bir tanesidir. Pek çok bayan için de hem model olarak hem de taşın sağladığı maddi değer olarak önemli olan pırlantalar aynı zamanda binlerce taklidi üretilen taşlardan da bir tanesidir. Günümüzde yaşanan dolandırıcılık olaylarının artması nedeni ile pek çok insanın merak ettiği konulardan bir tanesi de elbette seçtiğiniz takıdaki taşın gerçek olup olmamasıdır. Dışarıdan bakıldığında gerçeği ile aynı görünen ve maddi olarak da çok yüksek fiyata satılabilen sahte yüzükler fark edildiğinde insanların da ne kadar büyük bir zarar uğradığını gösterebiliyor. Bu nedenle gerçek bir taşı sahtesinden ayırmanın bazı teknik özellikler vardır. Ancak herkes bu özellikleri bilemeyebileceği için en güvenli yollardan bir tanesi bu konuda sertifikalı olarak satış yapan firmaları tercih etmektir.sahte pırlanta yüzüğü anlama, pırlanta yüzüğün sahteliğini anlama, sahte pırlanta nasıl anlaşılır

Pırlanta yüzük için sahtesini gerçeğinden ayırmanın teknik yanları ise öncelikle parlaklığını ayırt etmekten geçiyor. Karşılaştığınız bir pırlanta satıcısı dolandırıcı ise sizi yine kendi bağlı bulunduğu bir ekspere göndereceği için teknik konuları da bilmenizde fayda var. Eğer taşın parlaklığından emin olabiliyorsanız taşınız gerçek demektir. Gerçek bir pırlanta son derece parlak ışığı yansıtacağı için çok parlak bir görüntüye sahip olurken taklit hazırlanmış pırlantalarda ışığı yansıtma olmadığı için mat bir görüntü oluşur. Bu durumda yüzüğünüzün gerçek olup olmadığını anlayabilirsiniz. Matlık derecesi pırlantanın kesimine göre de farklılık gösterebilir ancak ışığı yansıtma oranına göre taklit ürünlere oranla elbette daha fazla olacaktır.

Pırlanta yüzük için yapabileceğiniz değerlendirmelerden bir başkası ise ışığı kırma derecesidir. Seçtiğiniz pırlantanın parlaklığı ışığı yansıtma derecesi ile belli olmaktadır. Yani pırlantaya ışık yansıttığında ışığı kırma katsayısı yüksekse taşınızın gerçekliğini görebilirsiniz. Cam ve benzeri maddelerden yapılan pırlantalar ışığı kırmadan direk yansıttıkları için sahte oldukları anlaşılır. Gerçek pırlantalarda ışık birçok kez kırılır. Bu da pırlantanın bir kereden fazla şekilde ışığı yansıtmasını sağlar. Parlaklığının yüksek olmasının nedeni de budur. Ancak taklit ürünler ışığı tek sefer kırabildiği için gerçeğinden ayırabilmektedir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir