Sedef Hastalığı Tedavisinde Son Sistem

Deri hastalıkları arasında adının sık duyduğumuz, fakat karşılaşma oranımız çok fazla olmayan sedef hastalığından bahsedeceğiz. Her yüz kişiden ikisinde görülen bu hastalık sedef, hastalar da kendini kırmızı lekeler üzerini kaplayan kabuklu deri şeklinde göstermektedir. Sedef hastalığına yakalanan kişilerin en önemli sorunu ise, bu hastalığın kaynağının bilinememesinden kaynaklanmaktadır. Birçok hasta bu sebepten ötürü tam olarak tedavi olamamakta bu yüzden de hayatları boyunca bu hastalığı periyodik olarak yaşamaktadırlar.sedef hastalığı, sedef hastalığı nedenleri, sedef hastalığı tedavisi

Sedef hastalığı her hastada kendini farklı şekillerde göstemektedir, bu yüzden de sedef hastalığı tedavisi kişiye özel olarak uygulanmaktadır. Sedef hastalığı için, genel olarak kullanılan tek bir tedavi yöntemi yoktur. Sedef hastalarından bazıları, sedef hastalığını vücutlarında oluşan birkaç leke ile geçirirken, bazı hastalarda bu lekeler tüm vücuda yayılmış bir hal alabilmektedir. Çok daha şanssız olan başka bir grupta ise sedef hastalığı ölümlere yol açabilen bir hastalık halini almıştır. Eklemlerde oluşan iltihap ile kendini gösteren ölümcül sedef, bu hastalığın en zor olanıdır.

Sedef hastalığında kullanılan son teknolojiden bahsedeceğiz. Sedef hastalığının genellikle ilerlemiş olanlarında ışın tedavisinden yaralanılmaktadır. Günümüzde bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan ışın, sedef hastaları içinde kullanılabilmektedir. Fakat ışın tedavisi uygulanacak sedef hastasının yaşı , cinsiyeti gibi durumlarda tedavinin seyri ile alakalı olarak önemlidir. Işın tedavisi sedef hastlığının tüm vücuda yayılmış olanlarında daha çok tercih edilmektedir. Sedef hastalarına uygulanan ultraviyole ışını sedef hastalarında şikayetlerinin azalmasına yardım etmektedir.

Fakat hastalığın sebebi bilinememesinden dolayı, hiçbir tedavi şekli tam bir sonuç doğuramamıştır. Son yıllarda adı sıkça duyulan Puva tedavisi, sedef hastalığında sık kullanılan bir yöntem olmuştur. Sedef hastası kişiye bitkilerde sıkça bulunan güneş ışığına olan hassasiyeti artıran maddelerden oluşan bir ilaç verilir. Ve sedef hastasına yapay güneş ışığı uygulanarak tedavi gerçekleştirilir.

Güneş ışığına olan hassasiyeti artırmak için verilen ilaç sedef hastasının derisinde ve gözünde hassasiyet oranın artırdığı için tedavi sonrasında kişi mutlak suretle güneş gözlüğü kullanmalıdır. Bu gibi yan etkilerinin fazlalığı nedeni ile son teknoloji sistemler halen daha sedef hastalığında en son tercih edilen yöntemler olarak yer almaktadırlar.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir