SEO’da Anahtar Kelime Seçimi

  • Anahtar Kelime Yoğunluğu Belirleme

Anahtar kelime yoğunluğu sitenin genelinde kullanılan kelimelerin sayılarıyla oranlı olan bir kriterdir. Site hangi anahtar kelimelerde ön plana çıkarılmak, arama motoru sonuçlarında hangi kelimelerde yükseltilmek isteniyorsa o kelimelere sitenin içinde yoğun olarak yer verilmelidir. Anahtar kelimeler sitenin başlığında, metalarında, resimlerin alt etiketlerinde geçmelidir.seo anahtar kelime seçimi, seo anahtar kelime belirleme, anahtar kelime nasıl seçilir

Bir sitenin anahtar kelime yoğunluğunun ölçülmesi için kullanılan birçok site vardır. Bu sitelerden en kullanışlı olanları www.keyworddensity.com ve www.linkvondor.com siteleridir. Adresi verilen siteleri kullanarak çalışma yapılan sitenin anahtar kelime yoğunluğu kontrol edilebilir. Fakat bu araçları kullanmadan da kendiniz kontrol yapabilirsiniz. Kendiniz anahtar kelime yoğunluğunuzu belirlemek için siteniz ile ilgili bilgi girdiğiniz yerlere kaç kelimelik metinler girdiğinizi ve hangi kelimeleri daha sık kullandığınızı not edip toplam kelime sayısını yoğunluğunu bulmak istediğiniz anahtar kelimeye bölerek bulabilirsiniz. Bu mantık aynı bir metindeki anahtar kelime yoğunluğunu bulmaya benzemektedir.

Anahtar kelime yoğunluğunuz her bir kelime için en az yoğunluğunuz %2-%2.5 olmalıdır. Anahtar kelime yoğunluğunun üst limiti olarak %9-%10 uygundur. Bu rakamların altında ve üstünde anahtar kelime yoğunluğuna yer vermemeye çalışın.

  • Anahtar Kelime Seçimi
  • Anahtar Kelime Belirleme

Anahtar kelime belirleme aslında çalışma yapmak isteyen kişiye bağlıdır. Daha doğrusu sitenin sahibine ve hangi kelimede üst sırala çıkmak istemesine bağlıdır. Fakat bazı durumlarda hangi anahtar kelime seçilmesi gerektiği bir sorun olarak kişilerin önüne çıkmaktadır. Böyle bir durumda anahtar kelime belirlerken arama motorlarında yapılan arama sayısına göre karar verilmelidir. Bir anahtar kelimenin ne kadar sayıda arandığını öğrenmek için Google Adwords anahtar kelime planlayıcı arası kullanılmalıdır. Google adwords anahtar kelime planlayıcı kullanarak şu adımlar takip edilerek anahtar kelime belirlenir.

Adım 1: Öncelikle Google Adword’te oturum açılmalı.

Adım 2: Dikdörtgen içine alınmış olan alana anahtar kelime olarak seçmek istediğiniz kelimeyi yazın ve “fikiral” düğmesine basın.

Adım 3: “Fikiral” düğmesine bastıktan sonra karşınıza çıkan ekrandan aşağıdaki görselde dikdörtgen işine alınmış olan “anahtar kelime fikirleri” sekmesine tıklayın. Aşağıdaki görselde de görüldüğü gibi tercih edilebilecek olan anahtar kelimeler listelenmektedir. Bu tavsiyelerden uygun olan anahtar kelimeler tercih edilebilir.

Anahtar kelime belirlerken dikkat edilmesi gereken en önemli konu rekabeti yüksek olmayan kelimeleri ve arama sayısı yüksek olan kelimeleri seçmektir. Arama sayısı fazla olan kelimeler daha sık arandığı için siteye daha fazla ziyaretçi gelme ihtimali yüksektir. Rekabeti düşük anahtar kelimelerin seçilmesi ise SEO çalışmalarında daha kolay üst seviyelere sitenin bu kelimede gelmesini sağlayacaktır.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir