Şişkinlik Nasıl Giderilmelidir?

Sindirim sisteminin bir miktar gaz oluşturması normal ve sağlıklıdır. Bağırsak gazının iki ana nedeni bulunuyor; bazı gıdaların sindirimi sırasında oluşan gaz ve yutulan havadır. Sakız çiğnemek, içecekleri pipetle içmek gün boyu yutulan hava miktarını arttırarak gaza ve şişkinliğe neden olur. Yutulan havanın büyük miktarı geğirme ile dışarı atılmaktadır. Geri kalanı ise bağırsakta ilerleyerek rektum yoluyla vücuttan atılıyor. Sindirime bağlı gaz ise, gıdaların parçalanması sırasında kullanılan bağırsak bakterileri tarafından üretimi sağlanır.şişkinlik oluşum sebebi, şişkinliği giderme yolları, şişkinlik nasıl geçer

Şişkinliğe Karşı Neler Yapılmalı?

Belirli Besinlerden Kaçınmak: Gaz yaptığı bilinen brokoli, lahana, fasulye ve mercimek gibi besinleri daha az tüketmek gaz oluşumunu azaltır. Bu tip gıdalar, sindirim sistemine geldiğinde gıdaları parçalayan ve gaz nedenleri arasında yer alan bakterinin üretimini tetikliyor. Ayrıca früktoz ve sorbitol içeren gazlı içecekler şişkinlik yapmaktadır.

Gıda Hassasiyetini Bilmek: Bazı kişiler, belirli gıdalara karşı hassasiyet gösterebiliyor. Laktoz intoleransı en sık görülen hassasiyetlerdendir. Bu durumda vücut laktozun sindirilmesi için gereken enzimleri üretemediğinden sindirim zorlaşarak gaz ve şişkinlik artmaktadır. Laktoz intoleransı süt ile süt ürünlerine karşı görülür. Sıklıkla görülen diğer bir hassasiyet ise glüten intoleransınıdır. Glüten proteini pek çok ekmekte bulunur ancak marketlerde glütensiz ekmek ve buğday ürünleri bulunabilir.

Stresi Kontrol Etmek: Stres ile kaygı vücutta fiziksel değişimlere neden olur ve şişkinlik bunlardan bir tanesidir. İnsanlar stresliyken daha sık ve kısa kısa nefes alır ve bu yutulan hava miktarını arttırarak midede hava birikmesine sebep olmaktadır. Ayrıca stres kabızlığa yol açabilir ve şişkinlik mide kramplarına varan boyutlarda artabiliyor. Stresliyken kitap okumak, yürümek ve  ya diğer rahatlatıcı aktiviteler şişkinliğin azalmasını sağlayacaktır.

Şişkinliğin Azalması İçin Neler Yapılabilir?

Bu yazımızı okurken şişkinlik yüzünden rahatsızlık hissediyorsanız, ilk olarak hareket etmeniz gerekmektedir. Dışarda ya da evin içinde yavaş yavaş yürüyünüz. Bu, sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını ve gazın daha çabuk atılmasına yardımcı olacaktır Zencefil ile papatya çayı şişliğin azalmasını sağlar. Yeme içmeye dikkat edilirse şişkinliği olma ihtimali azalacaktır.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir