Sivilce (Akne) Nedir?

Sivilce (Akne) Nedir?
Sivilce tıp dilinde akne vulgaris olarak bilinen yağ bezlerinin aşırı çalışmasıyla deriye çıkan kanallarının tıkanmasıyla oluşan bir cilt problemidir. Bu tıkanan kanalarda cildimizde bulunan bazı bakteriler çoğalarak sivilce oluşmasını tetikler. Yağ bezlerinin çok çalıştığı ergenlik bayanlarda menepoz ve regl dönmelerinde daha cok görülür. Sivilceler vücudumuzda el ve ayak içlerimiz dışında heryerde görülebilir. Özellikle yüzde, boyunda, göğüste ve sırtta cok görülmesinin sebebi bu bölgerde daha cok yağ bezesinin olmasıdır.Oluşan sivilceler (akneler) genel sağlığı etkilemez. Sivilce kendiliğinden geçebilen bir cilt hastalığıdır ancak sivilce ciltte nekdr uzun süre kalırsa okdr cok iz bırakır. Bundan dolayı eğer belli bir süre içinde sivilcelerimiz geçmese hemen profesyönel yardım almayız. Tedavi edilmez ise ileride iz bırakarak ciltte kötü görüntüye sebep olabilirler ve bu kişilerin psikolojisini olumsuz etkiler, özgüven eksikliğine sebebiyet verir.

Genellikle ergenlik çağında başlasa da geçmeyerek ilerleyen yaşlarda da görülmeye devam edebilir. Sivilce (akne) kısa sürede geçmez ancak geçmesinin yıllar alması ergenliğinin atlatılmasına rağmen sivilcelerin devam ediyor olması mutlaka tedavi uygulanması gerektiğinin açık göstergesidir.

Sivilcelerin başlıca 3 çeşidi vardır. Bunlar beyaz başlı sivilceler, siyah başlı sivilceler ve iltihaplı sivilcelerdir. Hepsinin oluşumunun ana kaynağı cildimizin ürettiği fazla yağ ,ölü hücrelerin, makyaj kalıntılarının, tozun ve diğer maddelerin kıl kesesini tıkamasıdır. Cilt görüntüsünü en çok bozan ve bazen de sağlığı tehdit edici boyuta gelen iltihaplı sivilceler (püstül) kesinlikle sıkılmamalıdır. Sıkılırsa sivilceler artar ya da iz bırakma ihtimali ortaya çıkar. Bazen de deri altında sert kist şeklinde oluşabilmektedir. Bu sivilceler çoğunlukla ağrılı olur. Geçmesi de diğer sivilceler göre daha uzun süre alır.

Erkeklerde kızlara oranla daha çok görülen sivilce (akne) asla bulaşıcı değildir. Yenilen, içilenlerle ciltteki sivilce oluşumunun ilgisi yoktur. Ancak cilt temiz tutulur, günde bir iki defa olarak sabunla yıkanırsa sivilcelerde azalma görülecektir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir